Mezinárodní projekt, jehož cílem je setkávání, výměna pěveckých zkušeností a rozšiřování kulturního povědomí o zúčastněných zemích, navazuje na úspěšnou spolupráci z let 2010 a 2017. „Přinášíme příležitost k osobnímu poznávání a vzájemnému srovnání rozdílů ve fungování sborů a institucí, které je reprezentují. Tentokrát je hlavním tématem folklór a vzájemné představení různorodých tradic ze všech zapojených zemí,“ uvedl Pavel Režný, sbormistr Smíšeného komorního sboru Ateneo Univerzity Palackého v Olomouci a hlavní organizátor akce.
Olomoucký univerzitní sbor přivítá své partnery z Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici, Uniwersytetu Rzeszowskiego v Rzeszówě a Eszterházy Károly Catholic University v Egeru, s nimiž se už od podzimu loňského roku průběžně připravoval například i během listopadového setkání v maďarském Egeru.
Hlavním bodem nynějšího dubnového setkání bude závěrečný koncert, který se odehraje v sobotu 13. dubna od 18 hodin v Červeném kostele v Olomouci. Tato kulturní událost je otevřena všem příznivcům sborového zpívání a široké veřejnosti. Vyvrcholením projektu bude společná nahrávka všech účinkujících sborů, která bude vydána na CD. Sborové úpravy lidových písní zazní v originálních jazycích, řídit bude vždy sbormistr z dané země.
Celý projekt je finančně podpořen Visegrádským fondem v rámci projektu Visegrad Choral Bridges III – Folklore inspiration.
Ondřej Němčák