Kdo letos pokoří Jeseníky? Extrémní závod Winter Survival 2024 se blíží

Týmy ze šesti evropských zemí, mezi něž se letos poprvé zařadila i Francie, se spolu s domácími družstvy utkají o vítězství v armádní soutěži Winter Survival, jejíž 27. ročník připravuje Univerzita obrany pod záštitou náčelníka Generálního štábu v termínu 28. ledna až 2. února 2024. Tříčlenné vojenské hlídky se po covidové odmlce znovu vydají do drsného prostředí Hrubého Jeseníku, aby zde prokázaly schopnost vypořádat se s náročnými disciplínami a prověřily nejen fyzickou, ale i psychickou zdatnost a výdrž.

Soutěž je unikátem ve světovém měřítku. I proto jde o závod výběrový, nemůže přijet nikdo, kdo by detailně neznal problematiku přežití, vojenského lezení nebo práce s mapou. Zahraniční účastníci porovnají své dovednosti nezbytné pro vojáka v zimních podmínkách se silnou konkurencí domácích týmů, které v předchozích ročnících obsazovaly nejvyšší příčky. Přesnou náplň závodu se účastníci dozvědí až z průvodce, který bude k dispozici pouhých pár dnů před startem. Už nyní mohou pořadatelé potvrdit účast týmů z Polska, Slovenska, Slovinska Rakouska, Litvy a poprvé v historii se závodu zúčastní také tým z Francie.

Rámcově lze průběh akce rozdělit do dvou etap. Ta první třídenní v podstatě představuje přesun neznámým terénem (každý den do 30 km) pouze podle mapy a buzoly, dvě noci stráví soutěžící improvizovaně bez stanu. Navíc každý den absolvují tři disciplíny, jejich splnění je hodnoceno na škále 0 – 100 bodů. Závěrečná druhá etapa je jednodenní a probíhá v lokalitě Ovčárna pod Pradědem. Jde vlastně o branný dvoukolový štafetový závod, který má na rozdíl od předchozí etapy více sportovní charakter. Nechybí sjezd na lyžích, běh na sněžnicích, střelba, vojenské lezení či poskytování první pomoci.

Ve startovní listině nemohou mezi domácími týmy chybět ani reprezentanti Univerzity obrany. Ti navážou na své předchůdce z dřívějších ročníků, z nichž někteří dnes působí v pořádajícím univerzitním Centru tělesné výchovy a sportu a díky někdejším zkušenostem mohou připravit náplň závodu tak, aby byl atraktivní nejen pro účastníky, ale i pro širokou veřejnost. Ta letos může nově sledovat průběh závodu také prostřednictvím instagramového profilu pod názvem účtu: WinterSurvival_unob.

Vlastimil Blaťák