Dušan Dvořák byl podmínečně propuštěn z vězení na svobodu

Konopný aktivista Dušan Dvořák byl podle informací Hanáckých novinek v pondělí 13. listopadu podmínečně propuštěn na svobodu. Z celkově šestiletého trestu si odseděl čtyři roky. Dvořák opakovaně žádal o prezidentskou milost.

O propuštění rozhodl Okresní soud v Třebíči.

Dvořák opakovaně žádal o milost dva prezidenty, jeho žádosti byly všechny zamítnuty. „Žádosti o milost jsou v Kanceláři prezidenta republiky evidovány již od roku 2020. V souladu s rozhodnutím předchozího prezidenta Miloše Zemana z listopadu 2013, které nadále zůstává v platnosti, jsou postupovány k dalšímu řízení na Ministerstvo spravedlnosti ČR. Žádosti byly dosud opakovaně zamítnuty, a to ministryní spravedlnosti Marií Benešovou a naposledy v roce 2022 ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. Několik žádostí evidujeme i za letošní rok,“ uvedla v srpnu pro Hanácké novinky mluvčí prezidentské kanceláře Markéta Řeháková.

Dušan Dvořák byl v roce 2019 byl odsouzen na tři roky nepodmíněně Okresním soudem v Prostějově podle §283 za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými látkami a jedy, v roce 2020 byl tento rozsudek potvrzen Krajským soudem v Brně. Později mu byl trest dvakrát navýšen, poprvé za předchozí provinění proti podmínečně uloženému trestu za pěstování konopí na své farmě v Ospělově na Prostějovsku, navíc dostal ještě osm měsíců za výhrůžky násilím a smrtí soudcům prostějovského soudu. Dvořák to obhajoval tím, že šlo o zoufalou reakci na mnohaletou šikanu ze strany státu.

Vlastimil Blaťák