Bojí se maminky spontánního porodu?
Porod koncem pánevním může být pro řadu budoucích maminek důvodem k obavám, kvůli kterým raději chtějí přivést miminko na svět císařským řezem. U nás v porodnici Nemocnice AGEL Šternberk ale roste počet rodiček, které se zajímají a poté i úspěšně přivedou na svět miminko spontánně. Podle statistik se v děloze miminko před porodem neotočí hlavičkou dolů asi ve 4 % těhotenství.
Jaké benefity přináší miminku spontánní porod?
Příčin, proč se miminko před porodem neotočí do pravidelné polohy podélné hlavičkou, může být hned několik. Ať už je to nedostatečná pohybová aktivita plodu, menší množství plodové vody, vcestný myom nebo placenta či nepravidelný tvar dělohy nebo vícečetné těhotenství. I když statisticky porodů koncem pánevním nepřibývá, v porodnici jsme zaznamenali o vaginální porody koncem pánevním ze strany budoucích maminek větší zájem. Určitě s tím souvisí informovanost žen o benefitech, které spontánní porod miminku přinese. Je to především nižší riziko vzniku astmatu, nižší riziko vzniku diabetu I. typu a obezity u dítěte, ale třeba i nižší riziko vzniku autismu.
Motivujete rodičky ke spontánnímu porodu?
Pokud se maminky u nás v porodnici zaregistrují, při bookingu v 36. týdnu gravidity lékaři s rodičkami proberou všechny varianty porodu u polohy dítěte koncem pánevním. Zohledňujeme především, zda má rodička prostornou pánev, také jaký je váhový odhad dítěte a jaký je vaginální nález u rodičky a zjišťujeme přesnou polohu plodu dle ultrazvuku. Pokud jsou tyto podmínky splněny, snažíme se maminku motivovat k vaginálnímu porodu. Často se nám podaří namotivovat k přirozenému porodu i maminku, která byla už rozhodnuta pro císařský řez, a porodí bez komplikací.
Aneta Lednová