Závodu se mohou tradičně účastnit příslušníci průzkumné specializace napříč armádou. Letos bylo týmů osmnáct, včetně dvou ze Slovenska, dvou z Univerzity obrany a jednoho z Aktivní zálohy 102. průzkumného praporu. Pro příští ročník už ale chystají organizátoři novinku: přizvat více zahraničních jednotek. „Rádi bychom, aby soutěž byla víc mezinárodní. Účast týmů ze zahraničí přinese jinou dynamiku, větší konkurenci, a především možnost sdílet schopnosti a zkušenosti s těmi nejlepšími,“ říká velitel 102. průzkumného praporu podplukovník Gustav Lakoš.
Inspirace historií: závěsná anténa v koruně stromu
Všech dvaadvacet disciplín letošního závodu bylo inspirováno činností výsadkových skupin vysazených za 2. světové války na území protektorátu a zakladatelem výsadkového vojska, generálem Karlem Palečkem, který se podílel na řízení operace Anthropoid s cílem eliminace zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Ve spojovací disciplíně musel tým jakožto desant z 2. světové války umístit závěsnou anténu do koruny stromu pomocí improvizovaného praku, uvést radiostanici v činnost a navázat spojení. Soutěžící museli vystřelit lanko s maticí pomocí praku přes kládu, která byla zavěšena mezi dvěma stromy ve výšce asi deset metrů. Soutěžící zde museli zkombinovat sílu, uvolnit dostatek lanka z cívky a opatrně anténu vytáhnout do výšky.
Disciplíny náročného závodu opět prověřily nejen průzkumné schopnosti soutěžících, ale rovněž jejich psychickou odolnost, důvtip a týmového ducha. Stěžejní byla v mnoha momentech improvizace: Vystačit si jen s tím, co mají u sebe.
Během tří dnů organizátoři prověřili schopnosti ve střelbě, orientaci v terénu, kreativitu i logické myšlení. „Při překonání vodní plochy bylo jejich úkolem vytvořit plavidlo, na němž jsou schopni transportovat raněného. K dispozici měli čtyři kůly a šňůry, jeden voják byl na plavidle, tři plavali vedle něj ve vzdálenosti 300 metrů. Raněnému se během plavby nesměla namočit celá přední část těla,“ sdělil k jednomu z nejsložitějších úkolů poručík V. T.
Závod letos zařadil také jednu novinku s námětem vyproštění výsadkáře. Ve výšce přes 12 metrů visela ze stromu figurína o výšce a váze dospělého muže. Soutěžící museli vyšplhat na vedlejší strom, přelézt přes vodorovně umístěnou dlouhou kládu na strom s figurínou a tu pomocí lana a jištění dopravit dolů na zem.
Náročnost závodu v úmorném vedru, který nedokončily dvě hlídky, ilustruje poznámka jednoho ze zkušených závodníků: „Vezměte si brufen, bude to bolet.“ On a jeho tým pak vyrazili na další extrémně náročnou etapu.
Výsledky soutěže (týmy soutěžily pod kódovými názvy výsadků z období 2. světové války)
- 102. průzkumný prapor Prostějov – 2. rota (TIN) 1568 bodů
- Univerzita obrany Brno 1 (CHALK) 1501
- 102. průzkumný prapor Prostějov – 1. rota (CARBON) 147
- 65. prieskumný prápor v Prešove 2 HPZ (ANTIMONY) 1202
- 43. výsadkový pluk Chrudim (CLAY) 1162
- 44. lehký motorizovaný prapor Jindřichův Hradec (BIOSCOP) 1049
- Univerzita obrany Brno 2 (ZINC) 971
- 42. mechanizovaný prapor Tábor (IRIDIUM) 910
- 65. prieskumný prápor v Prešove 1 (CALCIUM) 885
- 72. mechanizovaný prapor Přáslavice (BRONSE) 741
- 13. dělostřelecký pluk Jince (SILVER A) 738
- 151. ženijní prapor Bechyně (INTRANSITIVE) 733
- 74. mechanizovaný prapor Bučovice (BARIUM) 600
- Rota AZ 102.průzkumný prapor Prostějov (BIVOUAC) 534
- 41. mechanizovaný prapor Žatec (SILVER B) 234
- 71. mechanizovaný prapor Hranice (OUT DISTANCE) 196
soutěž nedokončily ze zdravotních důvodů: 17. 153. ženijní prapor Olomouc (SULPHUR), 18. 102. průzkumný prapor Prostějov – RHPz (STEEL)
Vlastimil Blaťák