Elitní jednotky se utkaly na Libavé. Na další ročník by organizátoři rádi přizvali i průzkumníky ze zahraničí

Za úmorného vedra proběhl minulý týden na Libavé jubilejní 10. ročník závodu průzkumných hlídek. Osmnáct družstev muselo během 72 hodin překonat více než 100 kilometrů v náročném terénu a obstát ve všech 22 disciplínách, které byly i letos inspirovány úkoly druhoválečných paradesantních výsadků. Zlato z loňska obhájil tým 2. průzkumné roty 102. průzkumného praporu Prostějov, vůbec poprvé na stupně vítězů vystoupali studenti Univerzity obrany, což armádě slibuje dobře připravené důstojníky.

Závodu se mohou tradičně účastnit příslušníci průzkumné specializace napříč armádou. Letos bylo týmů osmnáct, včetně dvou ze Slovenska, dvou z Univerzity obrany a jednoho z Aktivní zálohy 102. průzkumného praporu. Pro příští ročník už ale chystají organizátoři novinku: přizvat více zahraničních jednotek. „Rádi bychom, aby soutěž byla víc mezinárodní. Účast týmů ze zahraničí přinese jinou dynamiku, větší konkurenci, a především možnost sdílet schopnosti a zkušenosti s těmi nejlepšími,“ říká velitel 102. průzkumného praporu podplukovník Gustav Lakoš.

Inspirace historií: závěsná anténa v koruně stromu

Všech dvaadvacet disciplín letošního závodu bylo inspirováno činností výsadkových skupin vysazených za 2. světové války na území protektorátu a zakladatelem výsadkového vojska, generálem Karlem Palečkem, který se podílel na řízení operace Anthropoid s cílem eliminace zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Ve spojovací disciplíně musel tým jakožto desant z 2. světové války umístit závěsnou anténu do koruny stromu pomocí improvizovaného praku, uvést radiostanici v činnost a navázat spojení. Soutěžící museli vystřelit lanko s maticí pomocí praku přes kládu, která byla zavěšena mezi dvěma stromy ve výšce asi deset metrů. Soutěžící zde museli zkombinovat sílu, uvolnit dostatek lanka z cívky a opatrně anténu vytáhnout do výšky.

Disciplíny náročného závodu opět prověřily nejen průzkumné schopnosti soutěžících, ale rovněž jejich psychickou odolnost, důvtip a týmového ducha. Stěžejní byla v mnoha momentech improvizace: Vystačit si jen s tím, co mají u sebe.

Během tří dnů organizátoři prověřili schopnosti ve střelbě, orientaci v terénu, kreativitu i logické myšlení. „Při překonání vodní plochy bylo jejich úkolem vytvořit plavidlo, na němž jsou schopni transportovat raněného. K dispozici měli čtyři kůly a šňůry, jeden voják byl na plavidle, tři plavali vedle něj ve vzdálenosti 300 metrů. Raněnému se během plavby nesměla namočit celá přední část těla,“ sdělil k jednomu z nejsložitějších úkolů poručík V. T.

Závod letos zařadil také jednu novinku s námětem vyproštění výsadkáře. Ve výšce přes 12 metrů visela ze stromu figurína o výšce a váze dospělého muže. Soutěžící museli vyšplhat na vedlejší strom, přelézt přes vodorovně umístěnou dlouhou kládu na strom s figurínou a tu pomocí lana a jištění dopravit dolů na zem.

Náročnost závodu v úmorném vedru, který nedokončily dvě hlídky, ilustruje poznámka jednoho ze zkušených závodníků: „Vezměte si brufen, bude to bolet.“ On a jeho tým pak vyrazili na další extrémně náročnou etapu.

Výsledky soutěže (týmy soutěžily pod kódovými názvy výsadků z období 2. světové války)
 1. 102. průzkumný prapor Prostějov – 2. rota (TIN) 1568 bodů
 2. Univerzita obrany Brno 1 (CHALK) 1501
 3. 102. průzkumný prapor Prostějov – 1. rota (CARBON) 147
 4. 65. prieskumný prápor v Prešove 2 HPZ (ANTIMONY) 1202
 5. 43. výsadkový pluk Chrudim (CLAY) 1162
 6. 44. lehký motorizovaný prapor Jindřichův Hradec (BIOSCOP) 1049
 7. Univerzita obrany Brno 2 (ZINC) 971
 8. 42. mechanizovaný prapor Tábor (IRIDIUM) 910
 9. 65. prieskumný prápor v Prešove 1 (CALCIUM) 885
 10. 72. mechanizovaný prapor Přáslavice (BRONSE) 741
 11. 13. dělostřelecký pluk Jince (SILVER A) 738
 12. 151. ženijní prapor Bechyně (INTRANSITIVE) 733
 13. 74. mechanizovaný prapor Bučovice (BARIUM) 600
 14. Rota AZ 102.průzkumný prapor Prostějov (BIVOUAC) 534
 15. 41. mechanizovaný prapor Žatec (SILVER B) 234
 16. 71. mechanizovaný prapor Hranice (OUT DISTANCE) 196

soutěž nedokončily ze zdravotních důvodů: 17. 153. ženijní prapor Olomouc (SULPHUR), 18. 102. průzkumný prapor Prostějov – RHPz (STEEL)

Vlastimil Blaťák