Obří trůn i 25 tisíc květin. Jarní výstava Flora Olomouc vezme návštěvníky do Království barev

Majestátní pětimetrový trůn, na který se budou moci lidé posadit, bezmála 25 tisíc květin, tajemný kruh menhirů a záplava barev, jež se navzájem prolínají. To vše od 20. do 23. dubna čeká návštěvníky jarní výstavy Flora Olomouc v největším pavilonu A v hlavní expozici pojmenované Království barev. Kromě ní jsou letos součástí oblíbené výstavy i velké Zahradnické trhy, Mezinárodní výstava bonsají a suiseki, exkluzivní Večerní prohlídka, odborné přednášky a semináře či bohatý doprovodný kulturní program.

Autorkou hlavní expozice je respektovaná floristka Klára Franc Vavříková. Pavilon A díky ní vyplní princip Oswaldova barevného kruhu, trojice základních barev se bude prolínat v křivkách několika velkých kruhů. Vzniknou tak další barvy, tóny a kombinace.

„Užití principu kruhu je také poctou pro nedávno zesnulého profesora Ivara Otrubu, jednoho z nejvýznamnějších tuzemských krajinářských architektů a také autora celé řady expozic na výstavách Flora Olomouc. Těší nás, že ho můžeme právě touto formou připomenout. Letošní jarní výstava je současně připomínkou 65 let olomouckých květinových a zahradnických výstav,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Výstava Flora Olomouc, která je už celá desetiletí známá jako největší svátek květin, začíná ve čtvrtek 20. dubna v 9 hodin. Na 10. hodinu je naplánované Slavnostní zahájení, na němž za účasti VIP hostů vystoupí smyčcové kvarteto Kafe Kvartet.

V pátek 21. dubna se ve 20 hodin uskuteční exkluzivní Večerní prohlídka se speciálním nasvícením expozice, hudebním vystoupením a komentovanou procházkou expozicí s její autorkou.

„Návštěvníci budou moci vstoupit do Království barev a stát se jeho součástí. Vedle možnosti usednout na pětimetrový trůn mohou v expozici strávit příjemné chvíle nad dobrou kávou či u sklenky vína a nechat se unášet hrou barev za zvuku padající vody uprostřed tajemného kruhu menhirů,“ uvedla Klára Franc Vavříková, jež je i místopředsedkyní Svazu květinářů a floristů ČR.

Do hlavní expozice se svými spolupracovníky vložila téměř 25 tisíc květin. Jde například o tulipány, narcisy, dřepčíky, kokoříky, plaménky, kaliny a také lilie, ostrožky, kalokvěty, hortenzie, orchideje anebo toulitky.

„Pro výběr květin bylo určující téma hlavní expozice a také roční období. Pokud to bylo možné, vybírala jsem, coby nositele barvy, květiny typické pro jarní období. A to nejen v České republice. Barvy totiž kralují celému světu,“ uvedla Klára Franc Vavříková.

Důraz na ekologii: Vše z hlavní expozice je možné zrecyklovat či zkompostovat

Letošní hlavní expozice klade v míře doposud nevídané důraz na ekologickou udržitelnost. Nevyprodukuje proto nic, co se nedá zkompostovat anebo znovu využít.

Oproti předcházejícím letům tak například při aranži květin nebude využita aranžovací hmota florex, květiny budou usazeny ve skleněných lahvích s vodou. „V květinovém Království barev je tak na prvním místě příroda sama,“ uvedla Klára Franc Vavříková.

Pro návštěvníky jarní výstavy bude v pavilonu A připravena také expozice Českého zahrádkářského svazu pojmenovaná Královny jarního bálu s oblíbenou pěstitelskou poradnou a posezením u vína.

K vidění bude v hlavním pavilonu A také prezentace členů Asociace soukromého zemědělství ČR a jejich produktů s názvem Odkaz starých selských tradic, prezentace zahradnických a uměleckých škol z několika krajů a také prestižní floristická soutěž Pohár Flory Olomouc či expozice věnovaná kopřivě coby zemědělské plodině.

Na oblíbené Zahradnické trhy přijede přes 250 prodejců

Součástí jarní výstavy jsou také tradiční velké Zahradnické trhy, tento rok na ně dorazí více než 250 prodejců.

Bezmála polovina z nich bude nabízet zahradnické nářadí, skleníky, mechanizaci či materiál jako například přísady, sazenice, konifery, semena, stromky, osivo, květiny, kaktusy a sukulenty.

V dalších řádově desítkách stánků bude – v rámci několika gastrozón – k dostání nejrůznější občerstvení, a to včetně bezlepkového.

Zejména rodiny s dětmi by ve Smetanových sadech neměly minout hlavní Rudolfovu alej, u níž bude připravena jednak odpočinková zóna a také dětská zóna s kolotočem, vláčkem, skluzavkou a velkými trampolínami – jumpingem. O víkendu tady děti mohou zamířit do dílničky s tvorbou obrázků pomocí barevného písku.

V Rudolfově aleji se lidé budou moci potěšit pohledem na upravené květinové záhony, ve středu aleje je budou čekat záhony s ornamenty. Dohromady jde řádově o tisíce květin.

Dalších 1800 metrů čtverečních květinových záhonů připravili zahradníci z Výstaviště Flora Olomouc před pavilony A, E, G a H a také v botanické zahradě, kde je dohromady vysazeno zhruba 42 tisíc jarních cibulovin.

Mezinárodní výstava bonsají a suiseki vyplní dva pavilony i oranžerii

Velkým lákadlem na Flora Olomouc 2023 je prestižní Mezinárodní výstava bonsají a suiseki. Unikátní exempláře budou k vidění hned ve dvou pavilonech – G a H – a také v historické budově oranžerie ve Smetanových sadech.

V pavilonu G pak expozici Evropské bonsajové asociace díky spolupráci Výstaviště Flora Olomouc s Unií výtvarných umělců Olomoucka doplní výstava uměleckých děl.

„Návštěvníci se v rámci Mezinárodní výstavy bonsají mohou těšit na komentované prohlídky, ukázky tvarování bonsají, workshopy vedené významnými osobnostmi ze světa bonsají, poradnu i přednášky,“ uvedl Michal Poláček, tiskový mluvčí Výstaviště Flora Olomouc.

Chybět nebude ani bohatý kulturní doprovodný program, hudební vystoupení či řada odborných přednášek a workshopů.

SOUHRNNÉ INFORMACE: Flora Olomouc 2023 Termín: čtvrtek 20. až neděle 23. dubna 2023 Místo: Výstaviště Flora Olomouc Čas konání: čtvrtek – sobota 9:00 – 18:00, neděle 9:00 – 17:00 Základní vstupné: 190,- Kč na místě, online zvýhodněné: 180,- Kč. Aktuální informace a prodej vstupenek na: www.flora-ol.cz

ZÁKLADNÍ ROZDĚLENÍ EXPOZIC: Pavilon A: Království barev – hlavní expozice Přístavba pavilon A přízemí: Královny jarního bálu – expozice ČZS, Soutěžní expozice středních škol Přístavba pavilon A patro: Odkaz starých selských tradic – prezentace členů Asociace soukromého zemědělství ČR Galerie pavilon A: Květy kolem nás – výstavní expozice květin a všeho, co k nim patří Terasa pavilon A: I když pálí, nehas – kopřiva jako zemědělská plodina a výrobky z ní Venkovní areál: Zahradnické trhy Pavilony G + H: Mezinárodní výstava bonsají + Výstava uměleckých děl Oranžerie: Mezinárodní výstava suiseki Pavilon E: Doprovodné trhy Areál Samba: doprovodný program

 

Michal Poláček