„Koncerty, přednášky, semináře, autorská čtení nebo třeba popíjení kávy při pohledu na otevřenou knihovnu. To vše budeme mít možnost už v polovině května v kostele zažívat. Kultura je pro lidi velmi důležitá. Díky ní zažíváme krásné chvíle a získáváme pocit sounáležitosti. Je důležité kulturu vytvářet, starat se o ni a rozvíjet ji. Přesně to se díky opravě a zpřístupnění Červeného kostela bude dít, a za to jsem velmi rád,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.
Olomoucký kraj, který je majitelem kostela, zaplatil za rekonstrukci bezmála sto sedmdesát miliónů korun. Velkou část nákladů nakonec pokryla dotace Ministerstva kultury z Národního plánu obnovy, ve výši necelých sto třicet tři miliónů korun.
„Jsem rád, že jsme od ministerstva dotaci obdrželi. Vědecká knihovna získá reprezentativní prostory, které využije i Olomoucký kraj. Těšíme se, že do kostela přesuneme celou řadu našich akcí, jako například předávání různých ocenění. V našem regionu díky tomu vznikne další významný kulturní stánek,“ dodal Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury.
V minulém roce odvedli stavbaři na rekonstrukci kostela velký kus práce. Vybudovali horní foyer a rekonstruovali navazující části budovy Vědecké knihovny v Olomouci. Dále opravili střechy věže, sakristie a další části interiéru. Objekt zvenku kompletně očistili, opravili fasádu a nainstalovali umělecko-kovářské prvky, například nový kříž s trnovou korunou a devítikilovým křišťálem od olomouckého sochaře Jana Dostála. Nyní řemeslníci dokončují venkovní úpravy, interiéry moderní přístavby a obnovují truhlářské výrobky.
Vědecká knihovna v Olomouci, která kostel provozuje, chystá několikadenní festival, kterým slavnostně zahájí provoz objektu. V kostele bude například předčítat spisovatelka Alena Mornštajnová a také zde bude vystavovat své fotografie Jindřich Štreit. Vystoupí také herci Moravského divadla Olomouc a muzikanti Moravské filharmonie Olomouc.
Radka Kmochová