Mariupolské charitě Rusové rozstříleli sídlo. Evakuovala se do vnitrozemí, pomoc jede z Olomouce

Z Arcidiecézní charity Olomouc dnes do ukrajinské Charity Kolomyja vyrazil náklad s humanitární pomocí. Kamion veze 230 elektrocentrál různých výkonů, zdravotní materiál a také dva větší nafukovací stany. Charita v Kolomyji bude materiál dále distribuovat k potřebným, a to i ve spolupráci s pracovníky evakuované Charity Mariupol, aktuálně pomáhající na několika místech poblíž fronty.

Mariupol, obsazený dnes ruskou armádou, zažívá těžké chvíle. Místní Charita přišla o sídlo, které padlo za oběť válce. Její pracovníci sloužili v místě do posledního okamžiku, pak ale byli nuceni se evakuovat do vnitrozemí Ukrajiny, kde dnes pomáhají přímo na frontové linii. Ve svízelné situaci jim všemi silami pomáhá olomoucká charita, která na Ukrajinu právě vypravila kamión se stany a elektrocentrálami na vytápění. „Oni nemohou být přímo v Mariupolu, který je zatím pod ruskou okupací. Navíc jim byl při odstřelování zasažen a výrazně poškozen dům, ve kterém Charita Mariupol sídlila,“ vysvětluje Kateřina Biolková, koordinátorka projektů Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO) pro Ukrajinu, „ale pracují. Pomáhají dál na území velmi blízko válečné fronty a i tam budou distribuovat část nyní odvážených generátorů,“ doplňuje koordinátorka.

Olomoucká Charita pokračuje ve sbírce a děkuje dárcům

„Opravdu upřímně děkujeme všem, kteří naše snažení podporují. Na prvním místě finančním dárcům, ale děkujeme také všem partnerům a dodavatelům. Všichni se kterými jednáme, se nám snaží vyjít vstříc, abychom pomoc dostali k těm lidem tam,“ vyzdvihuje Václav Keprt, ředitel ACHO. „Během doslova pár dnů jsme dovedli reagovat i na speciální požadavky, jako byly větší stany, ve kterých by se dalo topit. Byla to opravdu blesková akce a stany už jsou nyní na cestě. To je téměř zázrak,“ vděčně sděluje Keprt.

Do odjezdu kamionu se díky vstřícné a rychlé reakci výrobce podařilo zajistit dva stany o rozměrech 7 x 5 m. Podobné používají například hasiči či jiné záchranné složky v ČR. Stany jsou nafukovací, dají se velmi rychle postavit a začít provozovat. „Ty situace se tam nyní dějí velmi nečekaně. Charitní pracovníci potřebují někde urgentně vyřešit, že se něco ohrožujícího stalo, a tak postaví stan, umístí v něm topidlo a během krátké doby mají např. dočasnou ohřívárnu, kde se lidé ve větším počtu mohou přijít najíst, ohřát se, nouzově uvařit, nabít telefony. Bez toho tepla to je prostě těžké,“ vysvětluje ředitel Keprt.

Kromě elektrocentrál a stanů kamion odváží i zdravotní materiál jako jsou injekční stříkačky, škrtidla, náplasti, obvazový materiál, vatu, termofolie. „Naložili jsme také nějaké desinfekce, boty, oblečení, spacáky, cestovní dětské postýlky a matrace,“ řekla o nákladu Kateřina Biolková.

Děkujeme i touto cestou všem dárcům zapojených do naší sbírky Světlo a teplo pro Ukrajinu, kteří nám umožnili vypravit v prosinci již druhý kamion. Sbírka prozatím nekončí. Charita se snaží pořídit zejména další elektrocentrály a plynová topidla.

Sbírka probíhá na účtu veřejné sbírky ACHO na pomoc Ukrajině, číslo účtu: 4030207/0100.

Marek Navrátil