Telegraph Gallery vysílá třetí signál ze Sbírky Roberta Runtáka

Jak souvisí František Kupka a Jan Zrzavý s pop-artem nebo performativním uměním? Nejen na tuto otázku odpovídá výstava SIGNÁL III: Mistrovská díla ze Sbírky Roberta Runtáka (1900–1990), kterou připravila olomoucká Telegraph Gallery.

Výstava bude zahájena ve čtvrtek 28. července v 18 hodin a přehled umělců i -ismů bude opravdu rozmanitý. Prohlédnout si ji v Olomouci můžete až do 11. září.

Výstava prezentuje přes sto uměleckých děl od zhruba devadesáti umělců ze Sbírky Roberta Runtáka. Zastoupeny jsou malby, grafiky, fotografie, ale i sochy či objekty, které jsou rozděleny do osmi sekcí. Po architektonické stránce se výstavy ujal Mark Ther, pod jehož rukama vznikl originální a pro galerie netradiční výstavní prostor. Jako kurátor byl přizván historik umění David Voda, který letos v Olomouci otevřel nový výstavní prostor Rub Gallery.

Rozmezí devadesáti let, jimiž kurátor ohraničil svůj výběr, umožňuje galerii představit nejen nejznámější jména českého výtvarnictví, ale nabízí také možnost rozsáhlého přehledu uměleckých -ismů 20. století. Prezentované umělecké směry se pokusil s nadsázkou vyjmenovat kurátor výstavy David Voda: „Secese, impresionismus, kubismus, orfismus, expresionismus, civilismus, artificialismus, symbolismus, primitivismus, surrealismus, sociální umění, neoklasicismus, magický realismus, existencialismus, informel, neokonstruktivismus, lettrismus, minimalismus, lyrická abstrakce, nouveau réalisme, pop-art, op-art, nová figurace, postmodernismus, neoavantgarda, umění performance, akcionismus, land-art, happening, vizuální poezie, feminismus, neo-geo, neoexpresionismus, ost-pop, neue wilde, česká groteska, konceptualismus, umění instalace, environment…“ Je však třeba zdůraznit, že ani tento výčet není kompletní.

Z vystavovaných autorů, kteří se prosadili také v zahraničí, je třeba zmínit Jana Zrzavého, Františka Kupku, Adrienu Šimotovou, Josefa Čapka, Emila Fillu, Jindřicha Štyrského, Eduarda Ovčáčka, Stanislava Kolíbala, Karla Malicha či Petra Nikla.

Praktické informace Telegraph Gallery nabídne také komentovanou prohlídku s kurátorem Davidem Vodou, která se uskuteční 24. 8. v 18 hodin. Vstup na výstavu i komentovanou prohlídku je zdarma.

Vlastimil Blaťák