Zelená třída Svobody, jízdenka za 10 korun. STAN a Zelení představili priority

Koalice hnutí STAN a Strany zelených představila na dnešní tiskové konferenci pilíře svého programu, s kterými bude kandidovat v komunálních volbách v Olomouci. Společnou kandidátkou na primátorku města je současná zastupitelka docentka Andrea Hanáčková.

„Programy stran v komunálních volbách bývají velmi podobné. Všichni slibují čisté ulice, fungující dopravu a zodpovědné hospodaření s městskými penězi. To dokonce i ti, kteří Olomouc v minulosti významně zadlužili. My přicházíme s naprosto konkrétními vizemi, které posunou život všech Olomoučanů a Olomoučanek k lepšímu,“ říká Andrea Hanáčková.

Mezi tyto vize patří více zeleně v ulicích, využívání obnovitelných zdrojů jako levného zdroje elektrické energie pro chod města a výstavba parkovacích domů na sídlištích.

 „Velký důraz klademe na to, abychom zatraktivnili lidem veřejnou dopravu. Hodláme proto zavést novou jízdenku za 10,- Kč s platností 10 minut. To ocení lidé, kteří dojíždějí pouze kousek a nechtějí si hned kupovat hodinovou jízdenku,“ dodává Hanáčková.

 „Olomouc by se měla rozvíjet vstříc svým obyvatelům a respektovat při tom principy zdravého života v hustě obydlených oblastech. Jedním z nejdůležitějších principů je výsadba zeleně v jinak nekrytých ulicích. Tato zeleň přispívá nejen k hezčím veřejným prostranstvím, ale především snižuje znečištění, prašnost a v horkých měsících poskytuje stinný úkryt,“ říká k návrhu úprav třídy Svobody další na kandidátce Miroslav Kindl.

Prorektor a právník Malacka do Senátu

O mandát senátora se bude v září ucházet také právník a prorektor Univerzity Palackého Michal Malacka.

„Rozhodl jsem se kandidovat, protože již nechci čekat, až mé představy o roli Senátu a jeho významu v naší společnosti uskuteční jiní. Protože příliš často poslouchám nápady, jak naši společnost změnit, jak zlepšit život kolem nás a konečně narýsovat svět pro nás, pro lidi. Potkáváme mnoho lidí plných nápadů a slibů, ovšem jen málokteří je umí dodržet a uskutečnit. Olomoucko má obrovský potenciál stejně jako celý kraj. Je potřeba, aby se znovu nadechlo a vrátilo se tam, kam patří. Musí se znovu stát silným centrem kultury, vzdělanosti a místem pro důstojný a bezpečný život. Máme na to potenciál, máme na to právo,” říká Michal Malacka.

Mezi senátory je v současné době jen hrstka právníků a odborníků na legislativu. Přitom právě horní komora Parlamentu je zodpovědná za to, aby české zákony a legislativa byly přehledné a srozumitelné všem.

O tom, že by české legislativě prospělo, kdyby v Senátu sedělo více právníků, je přesvědčen i předseda stálé komise pro Ústavu Zdeněk Hraba.

Ten říká: „V posledních letech se několikrát ukázalo, jak je důležitá role Senátu při tvorbě českých zákonů. Často k nám chodí návrhy s chybami, které v Senátu dokážeme napravit. Není ale dobré, že jsme v Senátu právníci pouze čtyři. Jsem přesvědčen, že by pan doktor Malacka byl díky svému vzdělání a zkušenostem pro horní komoru významnou posilou.“

Komunální a senátní volby se uskuteční 23. a 24. září. 

Vlastimil Blaťák