„Další rozšíření území červené zóny má za cíl opět více uvolnit ruce majitelům lesů. V případě potřeby můžou ustoupit od předepsaných obranných opatření, která v jejich situaci už nemusí být efektivní. To jim umožní využít kapacity pouze na včasné vyhledávání napadených stromů a jejich účinnou asanaci zejména v době příznivého počasí. Věřím, že další rozšíření červené zóny spolu s letošním příznivým počasím přispěje k omezení dalšího šíření kůrovcové kalamity,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Červená zóna se novým opatřením obecné povahy rozšiřuje o 434 katastrálních území (dosud bylo do červené zóny zařazeno 6135 katastrálních území). Celkem je tak nyní zařazeno 6569 katastrálních území, což je 50 % z jejich celkového počtu v České republice.
V lesích zařazených do červené zóny mají vlastníci lesů možnost zcela ustoupit od používání obranných opatření, jako jsou např. lapače nebo lapáky, aby mohli včas zpracovat a asanovat napadené dříví. V případě kalamitních holin nad dva hektary můžou ponechat nezalesněné pruhy v šířce až pět metrů v rozestupech minimálně 20 metrů od sebe. Případně mohou ponechat nezalesněné pruhy v šířce až pět metrů na rozhraní lesa a nelesní půdy pro vytvoření porostního pláště. Tím ušetří nedostatkové sazenice a současně vytvoří střelecké průseky k udržování stavů spárkaté zvěře, která často poškozuje obnovované porosty.
Obnovování porostů po kůrovci se v našich lesích daří. Loni vysázeli lesníci rekordních 128,5 milionu listnáčů, jehličnanů bylo vysázeno 77 milionů sazenic. Nově vysazované lesy budou druhově pestré. V loňském roce plocha zalesněná listnatými stromy meziročně vzrostla z 14 716 na 17 264 hektarů a druhý rok po sobě překonala stromy jehličnaté.
-red-