Během koupání pak jedenáctiletá žákyně základní školy ve Vápenné zmizela pod hladinou, načež byla přivolána policie. Podle zjištění, které redakce učinila přímo na místě, ale z nepochopitelného důvodu nebyla přivolána záchranná služba.
Hrdinný zásah policisty přišel pozdě
Policista, který dostal hlášení o události v lomu, zřejmě okamžitě pochopil, že jde doslova o vteřiny. Jízdou na hranici rizika přijel k lomu, skočil do vody, po několika minutách nalezl bezvládné tělo dívenky asi dva metry pod hladinou. Holčičku vytáhl a ihned zahájil resuscitaci, která však už bohužel přišla pozdě. Podle svědectví, které se podařilo na místě získat, došlo v kritickém okamžiku k selhání učitele, který měl skupinu dětí na starosti – měl pouze v šoku „pobíhat po břehu a ani se nepokusil o záchrannou akci“.
Holčička byla posléze letecky přepravena do nemocnice, bohužel se ji už zachránit nepodařilo. Policie případ prošetřuje pro podezření ze spáchání přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti, sám učitel má být nyní v péči psychologů.
Je koupání v lomech bezpečné? Moc ne
Zatopených lomů, do nichž se chodí lidé v letních měsících koupat, je na Olomoucku bezpočet. Ne vždy jsou ale bezpečné, a případů utonutí v lomech je celá řada, což se velmi často týká i jinak výtečných plavců. Opuštěné lomy byly totiž často zatopeny dešťovou a podzemní vodou po zanechání důlní činnosti, a pod hladinou se tak vyskytují ocelová lana, suť, ale i kmeny stromů, jakož i nebezpečné spodní proudy. Ve velké části lomů je koupání přímo zakázáno, anebo je jen na vlastní nebezpečí.
Vlastimil Blaťák