Závod míru prosviští Olomouckem. Pro mladé cyklisty je mezikrokem do světové špičky, favoritem je Morgado

Slavný etapový cyklistický Závod míru se v letošní sezoně pojede od 30. května do 2. června a bude pro mladé jezdce opět důležitým krokem na cestě do některé ze stájí World Tour. Velkým adeptem na celkové vítězství by měla být vycházející dvacetiletá hvězda António Morgado. Čtvrtá etapa závodu startuje v Šumperku v neděli 2. června 2024.

V minulosti v Jeseníkách závodili například Tadej Pogačar, Jonas Vingegaard či Julian Alaphilippe, kteří aktuálně patří mezi největší cyklistické hvězdy na světě. A loňský vítěz Antoine Huby z Francie podepsal dvouletý kontrakt v týmu World Tour Soudal Quick-Step. Bitva pro národní reprezentace do třiadvaceti let se jezdí jako součást seriálu elitního Nations‘ Cup a půjde o jedenáctý ročník. „Přijedou nejlepší mladí cyklisté světa, kvalita bude na nejvyšší úrovni. Jsem si jist, že přivítáme některou z budoucích hvězd světového pelotonu. Připravili jsme náročné tratě včetně stoupání na legendární Dlouhé stráně, celkové nadmořské metry prověří jejich kvalitu. A já se samozřejmě těším na výkony českých talentů,“ řekl ředitel závodu Leopold König.

Z tuzemských cyklistů při Závodu míru startovali například Mathias Vacek (kontrakt ve World Tour týmu Lidl-Trek), Pavel Bittner (Team DSM firmenich PostNL), Petr Kelemen (Tudor PRO) či Milan Kadlec (Development Team DSM firmenich), který bude na startu také letos.

Úvodní den povede závodníky z Krnova do Opavy a bude to na rozdíl od posledního ročníku plnohodnotná 123 km dlouhá etapa, nikoliv prolog. Další etapa z Uničova do Rýmařova bude o 6 km kratší, ale výškovými metry náročnější. Klíčový den čeká na cyklisty v sobotu, neboť pojedou z Bruntálu na Dlouhé Stráně, na necelých 100 kilometrech nastoupají 2 156 výškových metrů.

Finále ze Šumperka do Jeseníku bude dlouhé 126 km s převýšením 2 223 metrů. Celkově cyklisté zdolají 468 kilometrů a 7 981 výškových metrů. Závod míru je součástí Poháru národů, který patří do nejvyšší světové kategorie závodníků do 23 let a jehož součástí je i francouzský Tour de l´Avenir či Orlen Nations Grand Prix v Polsku.

„Jedeme na tradičních, ale i nových místech. Vážíme si podpory místních, měst a krajů, protože nám všichni hodně pomáhají připravit tratě a zajistit absolutně bezpečný závod, což je pro nás mimořádně důležité. Zároveň se zavazujeme, že dopravu omezíme na dobu nezbytně nutnou a uklidíme po sobě. Chceme být dobrými sousedy,” slíbil Leopold König. Pro diváky připravují organizátoři fan zóny s programem pro celé rodiny jak ve startovních, tak v cílových městech.

Kromě Morgada by o nejvyšší pozice měli bojovat dvacetiletý Francouz Paul Magnier (Soudal Quick Step), jeho krajan Alexy Faure Prost (Intermaché Wanty), Nizozemec Darren van Bekkum (Visma-Lease a Bike) či Slovinec Žak Eržen (Bahrain Victorious).

Fanoušky čeká také bohatý doprovodný program. Ve startovních městech uvidí představení týmů na pódiu i vlajkový ceremoniál, v cílových městech budou kromě slavnostního vyhlášení také soutěže, kulturní vystoupení či rozhovory se známými osobnostmi.

Program Závodu míru U23 – Grand prix Jeseníky

  • 1. etapa – 30. května (start: 13:00, dojezd: 16:01): Krnov – Opava (123 km/1739 výškových metrů).
  • 2. etapa – 31. května (start: 13:30, dojezd: 16:20): Uničov – Rýmařov (117 km/1 863 výškových metrů).
  • 3. etapa – 1. června (start: 12:00, dojezd: 14:25): Bruntál – Dlouhé Stráně (99 km/2 156 výškových metrů).
  • 4. etapa – 2. června (start: 10:30, dojezd: 13:34): Šumperk (nám. Svobody u hotelu PERK) – Jeseník (126 km/2 223 metrů).

 

 
Dětský den při Závodu míru bude v Koutech nad Desnou
Nejen elitní cyklisté světa do 23 let, ale také úplně malé děti se mohou zúčastnit Závodu míru, který se pojede na Jesenicku od 30. května do 2. června. V sobotu 1. června mohou ti nejmladší cyklisté oslavit Den dětí ve Skiareálu Kouty nad Desnou při akci zvané ČEZ Energy Race.  Pro malé závodníky od benjamínků po starší žáky je připravena zábava i adrenalin na atraktivní trase v nádherné přírodě. Po závodech je možné vyjet lanovkou na Medvědí horu sledovat dojezd královské etapy Závodu míru na Dlouhých stráních.

Dětský závod ČEZ Energy Race začíná v 10:00, start i cíl je připraven u vleku za řekou. Prezentace bude od 8:30 do 9:30 v pokladně areálu, v případně špatného počasí v jeho recepci. Registrace je zdarma a na všechny cyklisty čekají věcné ceny od partnerů závodu. Záštitu nad závodem přejala společnost ČEZ a pitný režim zajištuje Capri-Sun. Registrovat se je možné zde, další informace naleznete zde.
Vlastimil Blaťák