Lymská borelióza a možnosti využití bylinných prostředků ke zmírnění jejich následků

Každý rok se v České republice zvyšuje počet případů nákazy lymskou boreliózou. Proti této nemoci, kterou přenášejí nejen klíšťata, ale i další hmyz, zatím neexistuje žádná účinná vakcína. Infekce je nejen nebezpečná, ale také vede ke vzniku dalších závažných onemocnění, jako jsou únavový syndrom nebo roztroušená skleróza. Její léčbu je nutné zahájit co nejdříve, protože jinak může přejít do chronické podoby.

„S problémem boreliózy jsem se setkala hned na počátku svého působení v oblasti bylinek. Tento problém byl u mladého člověka, který v té době byl již třičtvrtě roku na neschopence, přetrvávala u něj velká únava, problémy pohybového aparátu a bohužel i postižení nervového systému. Léčba spočívala v podávání antibiotik na klinice v Olomouci, jeho rodina kupovala různé drahé prostředky a stav byl bohužel stejný. Tehdy jsem si řekla, že bude potřeba nějaký bylinný prostředek na zlepšení stavu a hledala jsem v herbářích,“ říká gemmoterapeutka Jarmila Podhorná. Zaujalo ji přitom možné použití tinktury z pupenů topolu k pomoci organismu při této nemoci.

PO dvou měsících užívání tinktury z pupenů topolu nastoupil zpět do práce

„Po zhotovení této tinktury jsem dala 2 lahvičky nemocnému a čekala, co se bude dít. Po dvou měsících pravidelného užívání nastoupil do práce, ale stále přetrvávala únava i nervové problémy. Tehdy mne napadlo hledat regenerační prostředky, které by pomohly organismu mírnit a likvidovat následky této nemoci. Měla jsem velké štěstí, že mne oslovila kapitola o gemmoterapii, regeneraci a léčbě pomocí zárodečných tkání rostlin. Zhotovila jsem první a dodnes základní kúru na doléčení boreliózy. Tato sestava je nejžádanějším seskupením bylinných prostředků, protože člověku nemocnému s boreliózou přináší úlevu,“ říká Podhorná.

Gemmoterapeutika nám dále mohou pomáhat odstraňovat další následky boreliózy – zánětlivé stavy pomocí olše, třezalky, problémy na nervové soustavě bělotrnem, lípou, šišákem a další problémy dalšími gemmoterapeutiky. Působení a význam tinktury z pupenů topolu spočívá v možném opakujícím se projevu boreliózy, protože bohužel často přetrvává v cystách v různých orgánech.

Existují také další byliny, které mohou bojovat proti boreliím jako je štětka soukenická nebo andrographis, příroda je mocná, ale u tinktury z pupenů topolu již víme, že zde pomoc existuje.

„Dnes, když se setkám s případem, že je člověk dlouhodobě unavený, má potíže s pohybovým aparátem, tak předpokládám, že tyto problémy může způsobovat borelie a do kúry zařadím topol. Pokud se stav po využívání kúry zlepší, tak vím, že problémy borelie způsobovala. To jsou ovšem problémy, které se většinou u nemoci vyskytují. Dnes již vidím, že borelie v organismu napadá též pokožku, štítnou žlázu, oči, ale nejhorší je postižení nervového systému, kdy většinou nám napadá nervový systém pohybového aparátu, ale může se podílet na vzniku depresí, obrny lícního nervu, poruch paměti a vzniku neuropatií,“ dodává.

Které bylinky jsou důležité při pomoci organismu při borelióze

Topol

Gemmoterapeutikum z topolu je důležité při doléčování boreliózy, EB virózy nebo mononukleózy. Pomáhá též při likvidaci svalových křečí, při stavech zvýšené krvácivosti. Pomáhá též při horečnatých onemocněních, při problémech s močovými cestami, revmatismu a zvětšené prostatě.

Jasan ztepilý

Gemmoterapeutikum z pupenů jasanu očišťuje organismu od nerostných solí usazených na pohybovém aparátu. Pomáhá při řešení dny, je vhodný při chřipkách a jiných virózách.

Jalovec obecný

Gemmoterapeutikum z mlaďoučkých konečků jalovce je účinným prostředkem při zlepšení jaterních funkcí, a tím i odstranění únavy. Zlepšuje též problémy močových cest a ledvin. Zlepšuje stav při revmatické artritidě.

Olše lepkavá

Mimořádné působení při lymské borelióze má gemmoterapeutikum z olše. Působí protizánětlivě, zmírňuje revmatoidní artritidu, vhodná je při zánětu kosti a preventivně působí při vzniku infarktu a ischemické chorobě srdeční.

Javor babyka

Gemmoterapeutikum z javoru zlepšuje vedení vzruchu nervem, posiluje nervový systém, příznivě působí při bolestech nervového původu, bolestech hlavy a závratích. Podporuje funkci nervů, psychickou rovnováhu a je účinný při problémech karpálního tunelu.

Jinan dvoulaločný

Je to superprostředek při řešení cévních problémů. Můžeme jej využívat především k prevenci náhlých příchod mozkových, náhle vniklé hluchoty, tinnitu, ischémii dolních končetin. Ovlivňuje parkinsonický třes, závratě, paměť, psychogenní bolesti hlavy.

 

Vlastimil Blaťák