Ledecký i Pecková. Do Olomouce míří přední čeští hudebníci, aby podpořili Moravskou filharmonii

Kampaň odborářů druhé nejstarší české filharmonie vyvrcholí už v pondělí 20. května o půl sedmé večer. Filharmonici bojují proti plánovanému slučování Moravské filharmonie Olomouc a Moravského divadla protestním koncertem. Do olomouckého letního kina je přijedou podpořit zpěváci a hudebníci Janek Ledecký, Dagmar Pecková, Jaroslav Hutka, Jiří Pavlica, Vilém Veverka, Michal Horák a James Harries.

„Když jsem se dozvěděl, v jakém ohrožení je olomoucký symfonický orchestr, neváhal jsem ani chvíli a svou účast přislíbil. Zahrát a zazpívat si s velkým hudebním tělesem je pro mě vždy zážitek a věřím, že si to užijí i diváci a společně pomůžeme dobré věci, říká ke koncertu Janek Ledecký. Operní pěvkyně Dagmar Pecková má s podobným typem události v Olomouci již zkušenost, přesně před pěti lety se totiž zúčastnila protestního koncertu pro Muzeum umění v Olomouci. Na událost míří i další umělci, kteří stojí za Moravskou filharmonií. Programově koncert nabídne nevšední spojení zajímavých osobností spolu se symfonickým orchestrem. Diváci se mohou těšit především autorské skladby vystupujících umělců, ale i světové hity, filmovou hudbu, Beatles, Led Zeppelin i několik kousků klasického repertoáru. Program bude doplněn o vystoupení významných osobností olomouckého kulturního a společenského života.

Pozvánka dorazila i politikům, kteří chtějí filharmonii sloučit s divadelním orchestrem

Pozvánku na koncert včetně prostoru pro vystoupení na podiu a vyjádření obdržel od pořadatelů mimo jiné také primátor města Olomouce Miroslav Žbánek (ANO) a jeho náměstek pro kulturu Viktor Tichák (Piráti). Zda této nabídky využijí, není v tuto chvíli jasné.

Vstupné na koncert je dobrovolné, přispět bude možné hotově nebo prostřednictvím QR „Produkce koncertu je poměrně nákladná a vše hradíme z vlastní kapsy. Budeme moc rádi, když nás diváci podpoří jakýmkoli příspěvkem. Navíc spolupracujeme s Nadací Život umělce, ta si mimo jiné klade za cíl pomáhat mladým umělcům, kteří nemají pevné zázemí a prostředky na to, aby mohli svůj talent rozvíjet. Jedná se především o děti a studenty ze složitých rodinných poměrů. Těm věnujeme poměrnou část výtežku, dodává Jakub Látal, mluvčí Unie orchestrálních hudebníků Moravské filharmonie.

Olomoučtí radní chtějí Moravskou filharmonii převést pod Moravské divadlo již na začátku příštího roku. Rozhodnutí padlo na základě analýzy, kterou si nechali radní vypracovat a která sloučení doporučuje jako cestu k úsporám a efektivitě provozu. Odboráři však s krokem nesouhlasí, podle nich je celý proces uspěchaný, nepřipravený, netransparentní a dramaticky ohrožuje budoucnost a samotnou existenci druhého nejstaršího českého symfonického orchestru.

Tisková zpráva