Policejní Speed Marathon již v pátek. Známe seznam míst, kde v Olomouci čekejte radary

V pátek 19. dubna 2024 se v Olomouckém kraji uskuteční celorepubliková akce s názvem „SPEED MARATHON 2024“, která je zaměřená na dodržování stanovených rychlostních limitů v obcích i mimo obec. Na základě dopravně bezpečnostních analýz v daném teritoriu a vlastních vytipovaných lokalit budou policisté provádět v průběhu celého dne měření rychlosti. Do výběru míst měření se do 31. března 2024 mohla prostřednictvím internetových stránek zapojit také veřejnost.

Cílem těchto preventivních akcí je především snížit dopravní nehodovost a zvýšit bezpečnost na pozemních komunikacích. Proto také policie o akci předem informuje veřejnost prostřednictvím médií. Cílem není odhalit co nejvíce přestupků, ale upozornit na rizika spojená s nedodržováním rychlosti, následkem které dochází každoročně k tisícům dopravních nehod s desítkami zmařených lidských životů.

V Olomouci se bude měřit na Pražské nebo na Dlouhé

Seznam míst, kde bude policie měřit, je k dispozici na webové adrese Speed Marathonu. Z ní vyplývá, že ve městě Olomouci budou radary instalovány na Pražské ulici směrem na Mohelnici, ale i v opačném směru na křelovské dálnici ještě před kruhovým objezdem, kde je dopravní značkou snížená rychlost. Radar čekejte také na Třídě Míru, na Okružní i na Velkomoravské, stejně jako na Dolní Novosadské nebo Slavonínské ulici.

V nejbližším okolí města dejte pozor na cestě do Litovle u Rozvadovic, na dálnici do Prostějova na úsecích s omezenou rychlostí, nebo na hlavní silnici do Šternberka.

Postihy za překoročení rychlosti se letos zpřísnily

V roce 2023 bylo při této akci zkontrolováno v celém Olomouckém kraji 370 vozidel. Zjištěno bylo celkem 175 dopravních přestupků a jeden trestný čin. Nejvyšší povolenou rychlost překročilo 125 řidičů. Policisté dále přistihli 2 řidiče pod vlivem alkoholu a 1 pod vlivem návykových látek.

Od letošního roku se také zpřísnil postih za překročení rychlosti

– o méně než 10 km/h v obci nebo mimo ni pokuta na místě do 1 500 korun, ve správním řízení 2 000 – 5 000 korun,

– o 10 km/h a více v obci nebo mimo ni pokuta na místě 1 500 – 2 000 korun, ve správním řízení 2 000 – 5 000 korun a dva trestné body,

– o 20 km/h v obci (o 30 km/h mimo obec) a více pokuta 2 500 – 3 500 korun, ve správním řízení 4 000 – 10 000 korun, 4 trestné body,

– o 40 km/h v obci (o 50 km/h mimo obec) a více –  pokutu příkazem na místě nelze udělit, ve správním řízení lze uložit sankci v rozmezí 7 000 – 25 000 korun, 6 trestných bodů a současně zákaz řízení v délce 6 – 18 měsíců.

 

Ladislav Jílek