Jak nám mohou pomoci byliny v léčbě alergií? Odpovídá gemmoterapeutka Jarmila Podhorná

Za posledních 20 let se počet alergiků zdvojnásobil. Podle předpovědi vědců bude alergiemi zanedlouho trpět polovina Evropanů. Může za to náš životní styl? Podle údajů Světové zdravotnické organizace jsou alergické nemoci problém spíše vyspělých společností. Co je tím myšleno? Nezdravý životní styl, životní prostředí, ale i nesmyslná honba za perfektní čistotou a to vše vede k přesnému opaku naší touhy po dokonalosti – žijeme v přepychu, ale nemocní.

Co je to vlastně alergie? Je to přehnaná nepřiměřená reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Spektrum projevů alergických reakcí je velmi široké – od banální rýmy, přes alergické reakce kůže, ekzémy až po anafylaktický šok, který může končit i smrtí.

„Za výskytem alergických onemocnění můžeme hledat větší výskyt cizorodých a nepřirozených prvků v našem okolí. Životní prostředí je stále více znečištěné a náš organismus se musí vyrovnávat se stále větším náporem škodlivin,“ říká gemmoterapeutka  Jarmila Podhorná.

Podle posledních studií by za výsketyme alergií mohl být i pobyt v uzavřených místnostech

Jíme také příliš konzervovaných a uměle upravovaných potravin, které mají v sobě obsaženo až příliš přídavných látek a právě také to může být spouštěčem alergie. Také poslední dobou užíváme čím dál více léků a to už od dětství. To všechno může vést k přílišnému oslabení, podráždění a i podráždění imunitního systému, jehož reakcí je to, že začne reagovat alergicky i na podněty, na které by za normálních okolností alergicky nereagoval.

Také jednou z příčin výskytu alergie jsou dědičné dispozice, ovšem zde mohou zůstat pouze genetickou výbavou, nebo se projevit – to závisí na okolnostech. K rizikovým faktorům patří též životní styl, nedostatek pohybu, obezita, které mohou až zdvojnásobit nebezpečí rozvoje alergií.

Podle posledních studií by mohl stát také za velkým nárůstem alergií i pobyt v uzavřených místnostech, tedy zdravotní potíže z tohoto faktu plynoucí. Prostředí v nich bývá několikrát toxičtější než ovzduší na ulici, nebo v přírodě. Největší část škodlivin proniká do těla právě plícemi. Útočí zde na nás klimatizace, prach, chemické výpary z umělých hmot a nábytku, bakterie, viry, spory plísní a roztoči. Také existují další teorie, kdy přílišná hygiena může vést k nárůstu alergií.

„Nejčastějšími příznaky alergie jsou především dýchací potíže, ucpaný nos, kýchání, otok a svědění očí. Dále např. slzení, vyrážky na kůži, bolesti hlavy, průjmy, zvracení, bolesti břicha, horečka nebo únava. Záleží však na látce, která způsobuje alergickou reakci. U projevených alergií se doporučuje návštěva alergologické instituce, používat protiroztočový polštář, deky a matrace,“ říká Jarmila Podhorná.

Jak nám mohou v případě alergií buď preventivně, nebo léčebně pomoci přírodní prostředky, hlavně byliny?

„Především je potřeba se zaměřit na očistu jater. Toxické zatížení a infekční ložiska mohou být v oblasti alergií závažný problém. Játra jsou především detoxikačním orgánem, produkují obrovské množství enzymů, jež ovlivňují očistu celého organismu. Tvoří se v nich žlučové kyseliny, které později prostřednictvím žlučového systému ovlivňují trávení. Tvoří se v nich rovněž zásoby glykogenu a jsou i skladištěm vitamínů, odkud si je organismus čerpá,“ tvrdí gemmoterapeutka.

Které bylinky můžeme použít na očistu a regeneraci jater

Je to např. maralí kořen, který napomáhá udržování normální hladiny cukrů, tuků a cholesterolu. Zároveň usnadňuje adaptaci na stres a stimuluje životní procesy. Takovým očistným a regenerujícím prostředkem jaterní tkáně, odedávna využíváným je ostropestřec, který podporuje revitalizaci jater a žlučníku. Funkci jater také posiluje měsíček a schizandra. Schizandra kromě jater také posiluje zrak a urychluje rekonvalescenci vyčerpaného organizmu.

 

Nejvíce regenerační účinky jaterní tkáně mají prostředky gemmoterapeutika, které kromě očisty a léčení zajišťují regeneraci jaterní tkáně. Nejsilněji působícím prostředkem v tomto směru je gemmoterapeutikum z pupenů jalovce. Stimuluje detoxikaci a činnost jater, urychluje revitalizaci jaterní tkáně a rekonvalescenci po prodělaných jaterních potížích. Další gemmoterapeutika jater jsou rozmarýn a žito. Gemmoterapeutikum z rozmarýnu posiluje nejen činnost jater, ale také žlučníku. Má detoxikační účinky, pomáhá překonávat psychickou únavu, depresivní stavy a posiluje sexuální aktivitu. Stimulační a ochranné účinky má též gemmoterapeutikum z klíčků žita.

Další příčinou alergií mohou být plísně a na ty je potřeba se zaměřit. Jsou jednou z živých zátěží organismu a při jejich rozšíření mohou vyvolávat různé problémy. V těle je přítomno 400 kmenů plísní a z nich je nejvíce rozšířena Candida albicans. Důležitý je fakt, že se nemohou usadit ve zdravé tkáni a že se šíří hlavně ze střeva. Bývají původcem alergií, zánětlivých onemocnění, gynekologických potíží, zánětů trávicího ústrojí a různých onemocnění i nádorových uvnitř i na povrchu těla.

Pokud zvolíme přírodní cestu – bylinnou léčbu, zkuste tinkturu z houbičky penízovky, z česneku a semen grepu

Prostředky z houbičky penízovky mají v dnešní době výjimečné působení. Kromě jednoznačného protinádorového působení, působí také antibakteriálně např. proti bakteriím Escherichia coli a plísním Candida albicans. Tato plíseň se podílí na vzniku alergií v těle i na vzniku celé řady rakovinových onemocnění.

„Mimořádné antibiotické a protiplísňové působení má česnek, nejlépe česnek setý ve spojení s česnekem medvědím. Tato směs například ničí z 560 kmenů 500 kmenů zlatého stafylokoka a také si dokáže poradit s obávanou plísní Candidou. Tato plíseň je podhoubím mnoha vážných nemocí i alergií. Ozdravuje též střevní flóru, léčí infekční průjmy, čímž pomáhá tělu bojovat i s alergiemi,“ tvrdí Jarmila Podhorná.

Extrakt z grapefruitových jadérek odstraňuje parazity, plísně, bakterie z žaludečních i střevních stěn. Odstranění toxické zátěže, která jde ruku v ruce s potravinovou alergií, může imunitnímu systému natolik ulevit, že z větší části pominou i primární alergie. Imunitní systém zbavený zátěže může nadále plnit úkoly, a to mnohem efektivněji. Preventivní užívání extraktu z grepových jadérek nás může ochránit před celou řadou infekcí a již dnes vidíme, že často se nachází jako součást domácí lékárničky, jelikož dosavadní výzkumy ukazují účinnost extraktu proti cca 800 kmenům bakterií a virů, 100 kmenům plísní a zároveň proti velkému množství jednobuněčných parazitů.

V řadě protialergického působení by se měl nacházet prostředek čistící – detoxikační. V případě alergických onemocnění je vhodné gemmoterapeutikum z pupenů dubu, které zároveň zklidňuje podrážděné sliznice a blahodárně působí na zdravou činnost tlustého střeva.

Nejsilnějším působícím prostředkem protialergickým i imunitním je gemmoterapeutikum z pupenů černého rybízu. Je dobrým antialergikem použitelným při senné rýmě, ekzému a astmatu. Tento přípravek podáváme též při potřebě vytvoření kortizonového efektu, např. při snížené funkci nadledvinek, při těžších formách zánětů a při potřebě likvidovat otoky.

Čisté střevo – předpoklad pro zdravý organismus bez alergií

Již řecký lékař Hippokrates ve své knize Hygiena napsal, že člověk se rodí zdráv a všechny nemoci do něj vcházejí s jídlem. Normálně fungující střeva jsou místem konečného využití potravy. V čistém střevě je teplota o 1 – 3 °C vyšší než v ostatních místech těla, čili okolní orgány zahřívá. Avšak tlusté střevo plné kalových kamenů má teplotu nižší a u orgánů kolem něj dochází k poruchám. V zaneseném tlustém střevě se nacházejí bakterie, viry, plísně, parazity, které se podílí i na vzniku alergií.

Bylinky v tomto případě mají menší účinnost, proto je využíván k pročištění francouzský zelený jíl a gelový přípravek Enterosgel, který zároveň očišťuje organismus od toxických látek.

Vlastimil Blaťák