Na počátku byl Jan Eskymo Welzl. Zábřeh stvrdil partnerství s městem z amerického Yukonu

Partnerství, které symbolizuje význam mezinárodní spolupráce, ale také otevírá dveře pro výměnu kultur, tradic a inovací mezi oběma městy, která jsou geograficky vzdálená, ale sdílejí společné cíle a hodnoty. Zábřeh a aljašský Dawson podepsaly 22. února dohodu partnerství, jehož součástí je preambule zdůrazňující život Jana Eskymo Welzla, nejslavnějšího českého dobrodruha, cestovatele, náčelníka eskymáků a vypravěče, kterému se Dawson City stalo domovem v letech 1929 až 1948.

Welzlův dobrodružný duch a přínos jsou v Zábřeze, Welzlově rodném městě, i Dawsonu již dlouho připomínány, což obě města spojuje a vytváří základnu kulturní výměny, vzájemného porozumění a užších mezilidských vztahů.
„Město Dawson City je známé z životopisů Jana Eskymo Welzla či Jacka Londona. S námětem uzavřít partnerství přišel dawsonský radní Patrik Pikálek. Partnerství má pro Zábřeh žijící Welzlovým odkazem především symbolický význam,“ okomentoval uzavření partnerství starosta Zábřeha František John.
Zábřeh se k Welzlovi hrdě hlásí
Zábřeh se hrdě hlásí k legendě a dobrodružnému odkazu Jana Eskymo Welzla. V Zábřehu nese Welzlovo jméno jedna ze zdejších ulic. V roce 1998 zde byla odhalena Welzlova socha od Stanislava Lacha, v současné době umístěna u vlakového nádraží, a o dva roky později byl jmenován čestným občanem města. Od května 2020 je v zábřežském muzeu nová unikátní expozice J. E. Welzla. Každoročně se v Zábřeze na počátku roku koná oblíbený festival Welzlování. Připomínkou putování slavného zábřežského rodáka je pro všechny účastníky také dubnový pochod Po stopách Eskymo Welzla a letní závod Welzlův kvadriatlon. Městem vede také naučná Welzlova stezka a na infocentru je k dostání turistická hra Putování městem s Eskymo Welzlem.
Na druhé straně Atlantiku se nachází Dawson, v Kanadě na soutoku řek Yukon a Klondike. Je městem, které spojuje historii, dobrodružství a krásu divoké přírody. Známé je pro svou bohatou kulturní scénu a unikátní architekturu z doby zlaté horečky, která dodnes přitahuje turisty ze všech koutů světa. Mnoho budov a ulic v Dawson City si zachovalo historický charakter, což dává návštěvníkům možnost cestovat zpět v čase a prozkoumávat atmosféru zlaté éry Yukonu.
„Iniciativu partnerství s městem Zábřeh jsme u nás s nadšením přivítali. Dawson dodnes žije odkazem zlatokopů i prospektorů a bydlí zde lidé s podobnou živelnou náturou, jakou měl Jan Eskymo Welzl,“ řekl před podpisem memoranda starosta Dawsonu William Kendrick, kterého nesmírně zaujal popis zábřežského festivalu Welzlování.
Dohoda o partnerství měst vyzdvihuje společnou historii a klade si za cíl posílit přátelské vztahy prostřednictvím podpory různých společných aktivit v oblastech kultury, vzdělávání, turismu a místního rozvoje. To bude zahrnovat například partnerství mezi muzei, studentské výměny a propagační aktivity, které zapojí obě komunity a budou pro ně přínosem.
Lucie Mahdalová