„Utíkej, schovej se, bojuj!“ Policisté učili ve škole, jak se chovat v případě napadení aktivním střelcem

Policisté uspořádali v pondělí pro šumperské a jesenické školy zvláštní seminář na téma „Aktivní útočník ve školských zařízeních“. Školení primárně určené pro pedagogické i nepedagogické pracovníky základních a středních škol se uskutečnilo v Šumperku v prostorách Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy.

Celý program vedli plukovník Jan Grmolenský, major Miroslav Mokoš, oba z odboru služby pořádkové policie krajského ředitelství a podporučík Drahomír Bureš z oddělení hlídkové služby Prostějov. Posluchačům přiblížili problematiku aktivního útočníka a vysvětlili, čím je takový útok specifický. Stěžejní část programu byla zaměřena na zvládnutí ozbrojeného útoku ve školském zařízení a na činnost a způsob komunikace s policií po zahájeném útoku. Dále policejní specialisté předali doporučení, jak se nejlépe zachovat v situaci útoku. To vše v souladu se strategií U S B – „Utíkej, schovej se, bojuj!“, kterou policie představila veřejnosti již v předchozích letech.

Chybět samozřejmě nemohly ani informace o prevenci útoku a jeho odhalení v přípravné fázi. Neméně důležitou byla také vzájemná diskuze s pedagogy. Obdobná školení probíhala již minulých letech a další nejbližší semináře pro pedagogy z Olomoucka, Přerovska a Prostějovska se uskuteční v Olomouci během letošního března.

Markéta Kallerová