Morava v Olomouci zase stoupá, náplavka znovu uzavřena: Hrozí až druhý povodňový stupeň

Déšť nadále ovlivňuje výšku hladiny řeky Moravy, která do konce týdne opět dosáhne stupňů povodňové aktivity. Za posledních 24 hodin spadlo v povodí horní Moravy 10 až 35 milimetrů srážek. V Olomouci může řeka Morava podle odhadovaného vývoje dosáhnout až 2. stupně povodňové aktivity v průběhu pátku.

Už dnes byla uzavřena náplavka. „Situaci dále bedlivě sledujeme, pracovníci odboru ochrany a další složky jsou v pohotovosti,“ potvrdil primátor Miroslav Žbánek.

Deštivé počasí posledních dnů opět přispělo k nárůstu vodních hladin na všech tocích. „Situace by se mohla zlepšit s příchodem mrazivého počasí v závěru tohoto týdne, které jednoznačně přispěje ke snížení průtoků,“ hodnotí stávající hydrologickou situaci tajemník povodňové komise města Olomouce Jan Langr.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) budou mít hladiny vodních toků v povodí horní Moravy během dneška rostoucí tendenci, v závislosti na predikovaných srážkách a tání sněhové pokrývky z horských poloh. Opět může být v profilu Moravičany vlivem dotoku překročen i 2. stupeň povodňové aktivity.

Zvýšenou pozornost počasí by měli věnovat majitelé nemovitostí, kteří mají suterénní prostory v blízkosti toků, kvůli zvýšené hladině spodní vody. Upozornění platí nejen pro město Olomouc, ale pro celé území správního obvodu. Nadále platí i obezřetnost při pohybu v blízkosti rozvodněných toků.

Česko se podle ČHMÚ momentálně nachází v čerstvém západním oceánském proudění. Během dneška a zítřka bude oblačnost proměnlivá, převážně velká. Místy, postupně na většině území přeháňky nebo občasný déšť. Do konce týdne bude i nadále zataženo, od jihu déšť, večer na severu v polohách nad 400 metrů sněžení. V noci na neděli sněžení i v nižších polohách. V neděli se předpokládají nejnižší noční teploty -4 až -8 stupňů. Nejvyšší denní teploty -6 až -2 stupně. Hrozí tedy místy tvorba náledí, zmrazků a sněhových jazyků.

Vlastimil Blaťák