Největší varhany v Česku opět rozezní Mezinárodní varhanní festival Olomouc

Velkolepým návratem do chrámu svatého Mořice otevře po dokončené rekonstrukci tamních varhan Mezinárodní varhanní festival Olomouc svůj 55. ročník. Zahajovací koncert se uskuteční v pondělí 4. září od 19 hodin v podání přední české varhanice Kateřiny Málkové, kterou doplní unikátní seskupení „Moravia Brass Band“. Také následující čtyři festivalové koncerty nabídnou špičkové interpretační výkony i mezinárodní zastoupení umělců.

Mezinárodní varhanní festival Olomouc patří ke stěžejním kulturním a společenským událostem města a je jednou ze značek, které jsou s Olomoucí spojovány a dotvářejí její image v tuzemsku i v zahraničí. Role Moravské filharmonie Olomouc coby pořadatele festivalu je při tom zásadní pro jeho stabilitu, dlouhodobou kvalitativní úroveň i budoucnost.“ říká k festivalu Viktor Tichák, náměstek primátora města Olomouce.

Po dokončené rekonstrukci Englerových varhan, které jsou s 8 tisíci píšťalami největšími varhanami v ČR, se festival vrací zpět do kostela sv. Mořice, kde proběhnou čtyři z pěti festivalových koncertů. Jeden koncert se pak uskuteční v katedrále sv. Václava. „Po několikaleté přestávce se znovu rozezvučí svatomořické varhany, které prošly náročnou opravou, trvající skoro tři roky. Opravu realizovala slovinská varhanářská firma Anton Škrabl ve spolupráci s olomouckou firmou Organ Service, a byla financována Evropskou unií a Ministerstvem pro místní rozvoj. Náročnost rekonstrukce byla především v tom, že se jedná o velký nástroj nejen co do počtu píšťal, ale i kombinací ovládání mechanicko-elektrické traktury. Věřím, že obnovené varhany budou také v letošním 55. ročníku festivalu rozeznívat srdce všech milovníků varhan.“ uvádí k rekonstrukci varhan probošt kostela sv. Mořice František Hanáček.

Všechny festivalové koncerty se konají tradičně v pondělky a čtvrtky od 4. do 18. září, vždy od 19 hodin. I v letošním roce nabídne festival špičkové interprety a nevšední hudební zážitky. „Největšími letošními hvězdami budou David Cassan z Francie a Balázs Szabó z Maďarska. Vynikající německý varhaník Axel Flierl provede stěžejní díla francouzských a německých skladatelů. Velkým zpestřením bude koncert pro dvoje varhany a dva varhaníky, který se uskuteční v olomoucké katedrále. Rád bych vyzvednul fakt, že právě olomoucký “dóm” poskytl hlavní zázemí varhannímu festivalu v době rekonstrukce svatomořických varhan. Tento koncert tak je jakýmsi poděkováním za možnost udržet linii varhanního festivalu v Olomouci bez jediného přerušení.“ dodává k programu dramaturg festivalu Karel Martínek.

Vstupenky v ceně 200 Kč (zlevněná 100 Kč) lze zakoupit na webu Moravské filharmonie Olomouc, v Informačním centru v budově olomoucké radnice na Horním náměstí, anebo hodinu před začátkem přímo na místě koncertu. Bližší informace k festivalu a vstupenkám jsou k dispozici na webu Moravské filharmonie Olomouc www.mfo.cz.

Jonáš Harman

Mezinárodní varhanní festival Olomouc je nejstarším a nejvýznamnějším varhaním festivalem u nás a také významnou událostí svého druhu v celosvětovém měřítku. Festival založil varhaník, a organolog Antonín Schindler (1925–2010). Koná se v Olomouci bez přerušení již od r. 1969. Domovským kostelem, resp. nástrojem varhanního festivalu jsou Englerovy varhany v kostele svatého Mořice v Olomouci. Tento nástroj je se svými pěti manuály, 95 rejstříky a bezmála osmi tisíci píšťalami největšími varhanami v ČR. V minulosti se na festivalu představily interpretační špičky z celého světa a Mezinárodní varhanní festival Olomouc tak patří k pevným kulturním a společenským událostem města Olomouce i české hudební kultury.

Moravská filharmonie Olomouc, pořadatel Mezinárodního varhanního festivalu Olomouc
Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár: věnuje se především klasickému symfonickému repertoáru, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.