Mezinárodní varhanní festival se po rekonstrukci varhan vrací do sv. Mořice!

Pětapadesátý ročník Mezinárodního varhanního festivalu Olomouc se uskuteční od 4. do 18. září. Nabídne mezinárodní zastoupení umělců i špičkové interpretační výkony, především se ale po dokončené rekonstrukci Englerových varhan festival vrací zpět do kostela sv. Mořice, kde proběhnou čtyři z pěti koncertů. Jeden koncert se pak uskuteční v katedrále sv. Václava.

Mezinárodní varhanní festival Olomouc patří ke stěžejním kulturním a společenským událostem naší i mezinárodní hudební scény. I v letošním ročníku nabídne mezinárodní zastoupení umělců a špičkové interpretační výkony. Pro Moravskou filharmonii Olomouc coby pořadatele je festival nepostradatelnou součástí koncertní sezony, kterou tradičně otevírá.“ říká ředitel filharmonie Jonáš Harman.

Hvězdy z Francie, Maďarska a Německa

Slavnostní zahajovací koncert v podání Kateřiny Málkové obohatí vystoupení jednoho z nejvýraznějších žesťových souborů u nás, Moravia Brass Bandu. Také zbývající čtyři koncerty nabídnou špičkové interprety a nevšední hudební zážitky. „Největšími letošními hvězdami budou David Cassan z Francie a Balázs Szabó z Maďarska. Vynikající německý varhaník Axel Flierl provede stěžejní díla francouzských a německých skladatelů. Velkým zpestřením bude koncert pro dvoje varhany a dva varhaníky, který se uskuteční v olomoucké katedrále. Rád bych vyzvednul fakt, že právě olomoucký “dóm” poskytl hlavní zázemí varhannímu festivalu v době rekonstrukce svatomořických varhan. Tento koncert tak je jakýmsi poděkováním za možnost udržet linii varhanního festivalu v Olomouci bez jediného přerušení.“ dodává k programu dramaturg festivalu Karel Martínek.

Vstupné se nemění

Koncerty se konají tradičně v pondělky a čtvrtky, vždy od 19 hodin. Vstupenky v ceně 200 Kč (zlevněná 100 Kč) lze zakoupit na webu Moravské filharmonie Olomouc, v Informačním centru v budově olomoucké radnice na Horním náměstí, anebo hodinu před začátkem přímo na místě koncertu.

O historii festivalu

Mezinárodní varhanní festival Olomouc je nejstarším a nejvýznamnějším varhaním festivalem u nás a také významnou událostí svého druhu v celosvětovém měřítku. Festival založil varhaník, a organolog Antonín Schindler (1925–2010). Koná se v Olomouci bez přerušení již od r. 1969. Domovským kostelem, resp. nástrojem varhanního festivalu jsou Englerovy varhany v kostele svatého Mořice v Olomouci. Tento nástroj je se svými pěti manuály, 95 rejstříky a bezmála osmi tisíci píšťalami největšími varhanami v ČR. V minulosti se na festivalu představily interpretační špičky z celého světa a Mezinárodní varhanní festival Olomouc tak patří k pevným kulturním a společenským událostem města Olomouce i české hudební kultury.

Bližší informace k festivalu a vstupenkám jsou k dispozici na webu Moravské filharmonie Olomouc www.mfo.cz.

55. Mezinárodní varhanní festival Olomouc 2023 – program

4. září v 19.00, chrám sv. Mořice

Velkolepý návrat varhanního festivalu do chrámu sv. Mořice

Kateřina Málková (Česko) – varhany, Ondřej Moťka – trubka

Moravia Brass Band, Chuhei Iwasaki – dirigent

Kateřina Málková patří k nejvýraznějším českým varhanicím. Její interpretační umění charakterizuje výrazná muzikalita a nespoutaná energie i temperament. Koncertuje na mnoha místech Evropy a je vyhledávanou spoluhráčkou renomovaných orchestrů a těles.

Moravia Brass Band je český žesťový soubor, který čítá až třicet hudebníků. Toto největší tuzemské žesťové těleso působí od roku 2017 pod vedením šéfdirigenta Chuhei Iwasakiho a sklízí úspěchy na domácích pódiích a také napříč Evropou.

Program slavnostního zahajovacího koncertu festivalu pojí skrz hudbu starých mistrů majestátný zvuk žesťových nástrojů s velkolepými svatomořickými varhanami, a to vše v jedinečném chrámovém prostředí.

Program:

Giovanni Gabrieli: Canzon duodecimi toni a 10, Ch. 178

Johann Sebastian Bach: Pièce d´Orgue BVW 572, „Fantasie G dur“

Antonio Vivaldi: Koncert č. 9 D dur RV: 230

Arvo Pärt: Pari intervallo (verze pro varhany)

Heinrich Ignaz Franz Biber: Sonata Sancti Polycarpi

Arvo Pärt: Trivium

Pavel Josef Vejvanovský: Sonata sancti Petri et Pauli

Philip Glass (arr. M. Riesman): Finale z III. dějství opery Satyagraha

Ondřej Moťka: Dopis svatého Mořice (světová premiéra)

7. září v 19.00, chrám sv. Mořice

Francouzsko-německé dialogy

Axel Flierl (Německo) – varhany

Axel Flierl, rodák z německého Norimberku, je všestrannou osobností. Varhany studoval v Mnichově a Paříži a muzikologii v Karlsruhe. V roce 2006 byl jmenován hlavním varhaníkem a dirigentem v papežské bazilice sv. Petra v bavorském Dillingenu. Coby sólista i lektor mistrovských kurzů pravidelně hostuje v předních varhanních centrech po celém světě včetně Austrálie, Hongkongu, USA, Kazachstánu, Jižní Ameriky, Jižní Afriky, Izraele, Palestiny, Libanonu, Islandu a téměř všech evropských zemích. V průběhu olomouckého koncertu Axela Fliera proběhne pomyslný dialog varhanní tvorby německých a francouzských autorů.

Program:

Charles Gounod: Marche Pontificale (Papežský pochod)

Marco Enrico Bossi: Ave Maria op. 104 č. 2

Elévation op. 94 č. 1

Louis J. A. Lefébure-Wély: Sortie Es dur

Johann Sebastian Bach / Maurice Duruflé: Chorál „Ertöt’ uns durch dein’ Güte“ z Kantáty BWV 22

Johann Sebastian Bach: Toccata, adagio a fuga C dur BWV 564

Johann Sebastian Bach / Maurice Duruflé: Chorál „Wohl mir, dass ich Jesum habe“ z Kantáty BWV 147

Léonce de Saint-Martin: Méditation sur le Salve Regina du 1er Mode op. 12

Maurice Duruflé: Preludim a fuga na jméno Alain op. 7

11. září v 19.00, katedrála sv. Václava

Hudba pro čtyři ruce a čtyři nohy

Pavla Salvová a Jan Rotrekl (Česko) – varhany

Jediný festivalový koncert, který se v rámci letošního ročníku bude konat v olomoucké katedrále, přinese výjimečné spojení v oblasti varhanního umění, za královský nástroj zasednou současně hned dva varhaníci – Pavla Salvová a Jan Rotrekl. Společně provedou výběr z tvorby zejména skladatelů působících v průběhu 20. století převážně ve vlastních úpravách samotných interpretů. Jde o velmi známou dvojici na domácí varhanní scéně, jenž se čtyřruční a čtyřnožní hře soustavně věnuje. Kvalitu tohoto dua navíc podporuje fakt, že Pavla Salvová je absolventkou Královské akademie hudby v Londýně a Jan Rotrekl se zdokonaloval na regionální konzervatoři v Paříži a Hudební univerzitě ve Vídni.

Program:

Felix Mendelssohn-Bartholdy / Jan Rotrekl: Symfonie č. 4 A dur op. 90: I. Allegro vivace

Olivier Messiaen / Pavla Salvová: Méditations sur le Mystère de la Sainte Trinité (výběr)

Peter Warlock / Jan Rotrekl: Capriol suite

Henri Mulet / Jan Rotrekl: Esquisses Byzantines (výběr)

Petr Eben: Mutationes pro dvoje varhany

14. září v 19.00, chrám sv. Mořice

Když hranice mezi kompozicí a improvizací mizí…

David Cassan (Francie) – varhany

Současný varhaník Protestantského kostela Oratoř Louvre v Paříži, David Cassan, je odchovancem hudebních škol v Cean, Lyonu a pařížské Národní konzervatoře hudby a tance. Dosažené úspěchy na mnoha mezinárodních kláních včetně varhanních soutěží ve francouzském Chartres, britském St. Albans či nizozemském Haarlemu a také jeho četné koncertní a pedagogické aktivity po celém světě, z něj činí jednoho z předních představitelů varhanického umění mladší generace. Odborná kritika jej charakterizuje coby brilantního a kreativního improvizátora. V rámci olomouckého festivalu David Cassan předvede zejména svou skvostnou improvizační tvořivost.

Program:

David Cassan: Improvizované variace na českou duchovní píseň

ve stylu Johanna Sebastiana Bacha

Louis Vierne: Varhanní symfonie č. 3 fis moll pro varhany op. 28

David Cassan: Improvizovaný Triptych na dané téma

18. září v 19.00, chrám sv. Mořice

Max Reger jubilující

Balázs Szabó (Maďarsko) – varhany

Balázs Szabó je maďarským hudebníkem s velmi pestrou uměleckou kariérou. Věnuje se hře na různorodé klávesové nástroje včetně varhan, klavíru, cembala a rovněž vzácného nástroje harmonium d´art. Vystudoval Hudební akademii Ference Liszta v Budapešti a poté se zdokonaloval v Itálii, Nizozemsku a Německu, kde se rovněž naučil restaurovat mistrovská harmonia. Může se pochlubit i vlastní sbírkou těchto unikátních nástrojů, jež často využívá i na svých koncertních vystoupeních. Od roku 2011 působí jako pedagog na Lisztově hudební akademii a na budapešťské konzervatoři Bély Bartóka. Balázs Szabó je uznávaným odborníkem odkazu Maxe Regera, tudíž i program jeho olomouckého koncertu vzdá hold tomuto jubilujícímu hudebnímu velikánu.

Program:

Max Reger: Suita č. 1 op. 16 (výběr)

Maurice Duruflé: Toccata ze Suity pro varhany op. 5

Juan Bautista José Cabanilles: Tiento Lleno de 6° tono WSC 57

Johann Sebastian Bach: Toccata E dur BWV 566a

György Ligeti: Hungarian Rock (1978)

Max Reger: Fantazie a fuga na B-A-C-H op. 46

 

Jonáš Harman