Kamery jsou neúprosné, celníci na Olomoucku odhalili více řidičů bez elektronické dálniční známky

Dlouhé roky byl hlavním kontrolním nástrojem celníků v případě dálničních známek výhradně bystrý zrak. Nynější systém je pro kontrolu mnohem efektivnější a pro řidiče bez známky nebezpečnější. V současné době jsou využívány kamery na vybraných mýtných branách a množství pochytaných řidičů dramaticky stoupá.

Papírové kupony jsou již dva roky minulostí. Místo nich si mohou řidiči pořídit dálniční známku pouze v elektronické podobě. Lze ji snadno zakoupit na webových stránkách www.edalnice.cz, pobočkách České pošty, čerpacích stanicích EuroOil či samoobslužných kioscích v blízkosti hraničních přechodů.

Chytí vás mýtná brána. Letošní statistika se už na Olomoucku blíží 2000 přestupků

Přesto řidiči v mnohých případech placení povinného poplatku neřeší. Důkazem toho je i meziroční nárůst zaznamenaných přestupků. Od začátku roku celníci v Olomouckém kraji zaregistrovali 1843 přestupků, na základě kterých udělili pokuty v celkové výši přesahující 3 miliony korun. Oproti stejnému období roku 2022 se tedy jedná o nárůst o více než 400 přestupků. Loňský počet byl 2178 projednaných přestupků.

„Do celkových čísel každoročně výrazně promlouvá i zvýšený pohyb vozidel v letní turistické sezoně. V rámci ní bylo v červenci v Olomouckém kraji v průběhu cílených kontrolních akcí odhaleno nejvíce přestupků v republice, jednalo se celkem o 211 porušení,“ uvedl David Kubenz, tiskový mluvčí Celního úřadu pro Olomoucký kraj.

Přistiženým řidičům hrozí za jízdu bez dálniční známky pokuta až do výše 5 tisíc korun, ve správním řízení se může částka vyšplhat až na 20 tisíc korun. Při odhalení záměrného zneužití systému osvobození od elektronické dálniční známky může být udělena pokuta až do výše 100 tisíc korun.

Vlastimil Blaťák