Již potřinácté. Sobotní půlmaraton znovu rozběhá Olomouc a omezí dopravu

Už tuto sobotu 17. června startuje 13. ročník běžeckého svátku Mattoni 1/2Maraton Olomouc. Opět budou k vidění velké výkony elitních závodníků i tisíců běžeckých nadšenců. Největší závod na Moravě, který je součástí projektu EuroHeroes, navíc pro region přinese miliony korun. „Olomouc Mattoni 1/2Maratonem vždy žije. To, že se tu běží již potřinácté, je neuvěřitelné. Cítíme tu od začátku velkou podporu,“ řekl Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech, který pořádá nejvíc závodů oceněných známkami od World Athletics.

Běžecký svátek omezí dopravu ve městě. V sobotu budou ve večerních hodinách pořádány na komunikacích města Olomouce, za vyloučení veškerého provozu, běžecké závody. Závod „DM rodinná míle“ bude odstartován v 17 hodin na Dolním náměstí a jeho trasa neomezí provoz linek MHD. 1/2Maraton Olomouc bude odstartován v 19 hodin na Horním náměstí a před jeho zahájením dojde k omezení všech tramvajových a 11 autobusových linek.

Autobusovému a tramvajovému provozu bude umožněn průjezd po komunikacích v trase závodu do 18.30. Tramvajový i autobusový provoz bude poté veden v omezeném režimu až do ukončení provozu.

Půlmaraton již potřinácté. Co můžete čekat?

Dle nezávislé studie z roku 2019 do Olomouce kromě závodníků zavítalo dalších 20 tisíc návštěvníků. Z toho 52 % bylo místních nebo ze stejného kraje, 43 % z jiného kraje ČR a zbylá čtyři procenta ze zahraničí. Průměrně se ve městě lidé zdrželi 1,2 dne a za den každý z návštěvníků utratil 638 korun. Celková částka, kterou všichni návštěvníci utratili, činila cca 26 milionů Kč. Významnou částkou Mattoni 1/2Maratonu Olomouc přispívá i do veřejného rozpočtu. Každoročně se jedná o podporu v řádech milionů korun.

Významnou akcí, která se se závodem tradičně pojí, je Moravia Sport Expo, Veletrh sportovních aktivit, potřeb a olomouckých sportovních klubů. Na něm si účastníci Mattoni 1/2Maraton Olomouc mohou vyzvednout svá startovní čísla, nakoupit běžecké vybavení, pro všechny věkové kategorie je navíc připraven bohatý doprovodný program. Děti se budou moci zapojit do nejrůznějších soutěží a vyzkoušet si celou řadu sportů, které představí desítky lokálních sportovních klubů.

Vychutnat si atmosféru samotného Mattoni 1/2Maratonu Olomouc je možné několika způsoby. Kromě klasické 21 km dlouhé trasy je možné si běh rozdělit, ať už v rámci čtyřčlenné štafety nebo 2Runu (start závodu je v 19:00). Zapojit se je možné také do oblíbené dm rodinné míle, která je ideální pro děti, úplné začátečníky či aktivní seniory.

Miroslav Hladiš