Festival AFO ukáže, jak zní pulzující město nebo život bez Slunce

V Olomouci vrcholí přípravy na jeden z největších mezinárodních filmových festivalů v České republice – Academia Film Olomouc (AFO), pořádaný Univerzitou Palackého v Olomouci (UP). Každoročně popularizuje vědu a přiváží do univerzitního města hvězdy dokumentární tvorby z celého světa. Koná se od 25. do 30. dubna a kromě filmových projekcí, přednášek a diskuzí na aktuální témata by návštěvníci rozhodně neměli minout doprovodný program. Ten je pravidelně důležitou součástí festivalu AFO.

Doprovodný program cílí na publikum napříč generacemi a má vtáhnout do festivalového dění co nejvíce lidí, ať už je baví koncerty, výstavy, workshopy, besedy, nebo živé natáčení podcastů.

Hudební část AFO Music is Science nabídne rap, dekonstruovaný pop, syntezátory i punk. „Letos se po čtyřech letech vrací hudební program pod zastřešenou stage na parkán Konviktu. Živé koncerty a následné after parties rozezní festivalové centrum od středy do soboty, v pátek a v sobotu se navíc můžeme potkat na večírcích v prostorách 15 Minut Music Club a zbrusu novém klubu Underground,“ řekla dramaturgyně Lucie Zelená. Z programu zve např. na norské duo Smerz, které se svým vybočujícím stylem kombinujícím postupy klasické hudby a současného klubového zvuku přijede do Česka poprvé. Českou premiérou bude i vystoupení francouzského dua Baraka se silným vlivem taneční hudby 90. let. Tyto projekty doplní výrazná jména české a slovenské alternativní hudební scény a DJs s vytříbenou selekcí.

Tématem letošního festivalu je ECHO a téma ozvěny, které souzní s instalací na olomouckém Horním náměstí. Dílo se jmenuje se Dialog a jeho autorem je výtvarník Matěj Frank. „V centru se objeví dvě propojené roury, kde si návštěvníci poslechnou jednotlivé zvuky města a zároveň budou mít možnost přemýšlet nad tím, kdy se z monologu stává dialog a kdy se překlápí do pouhé ozvěny,“ popsal instalaci dramaturg Zdeněk Rychtera. Doplnil, že fanoušci AFO nepřijdou ani o oblíbenou venkovní atrakci – nafukovací planetu Zemi.

Výstavy se dotknou environmentálních otázek

V krytu civilní ochrany v Bezručových sadech se uskuteční výstava Slunce od Michaɫa Patyckého. Jedná se o projekt v rámci jeho bakalářského studia na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Zajímavostí bude prohlídka ve tmě – návštěvníci dostanou „čelovky“ a zkusí si zažít pocity horníků v dolech. Autor si klade otázku, co by se stalo, kdyby Slunce pohaslo.

„Inspiroval jsem se článkem o horníkovi Staszku Ziębovi, uveřejněném v polovině 50. let 20. století ve slezském týdeníku Panorama. Zaznamenává proceduru využívající sluneční lampy

jakožto kompenzaci nedostatku denního světla v dolech. Soubor Slunce reaguje na problematiku těžby vědecko-fantastickým záznamem pořízeným v prostředí experimentálního dolu Barbara v polském Mikulově a také mikroskopickými fotografiemi uhlí vizuálně připodobněnými Slunci,“ vysvětlil fotograf.

V Galerii XY bude v rámci AFO expozice Kůrovec, v Konviktu zase výstava islandsko-italské umělkyně Klary Rosatti. „V Uměleckém centru UP instalujeme výstavu SDGs: Inovace pro udržitelnou budoucnost, kterou zájemci navštíví pomocí mobilní aplikace v rozšířené realitě. Výstava demonstruje sílu lidského myšlení a originality při hledání odpovědí na ty nejtěžší otázky. Můžeme účinně bojovat proti fake news? Dokážeme nasytit stále rostoucí populaci?“ upřesnil Zdeněk Rychtera.

V programu se objeví také aktivity v Muzeu umění Olomouc a ve Vlastivědném muzeu. Tam je na sobotu večer připravená hodinová filmová projekce Pramítačky. Jedná se o projekci ze speciálního opto-mechanického přístroje pro živá filmová představení, který vymyslel a zkonstruoval český filmař Jan Kulka.

Věda v ulicích i chill zóna na parkánu

Na parkánu Uměleckého centra UP najdou zázemí všichni, kdo se budou chtít občerstvit a odpočinout si mezi filmovými projekcemi nebo se jen třeba potkat s přáteli. Budou tam připraveny aktivity pro celou rodinu a každý si přijde na své. Výzkumný tým Pokusní králíci prof. Jaroslava Flegra z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy bude provádět nejen behaviorální experimenty, ale i testování na toxoplazmózu. Aktivity představí také Česká asociace science center, chybět nebudou ani důmyslné hlavolamy exponáty z olomouckého science centra Pevnosti poznání. Své aktivity představí i organizace OBRAZ – Obránci zvířat.

Světlušky i šumivé tablety pro čištění vody

Český institut výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN UP představí některé ze svých vědeckých výsledků v rámci programu Věda v ulicích. Na Horním náměstí se budou moci kolemjdoucí díky názorným prezentacím a pokusům seznámit například s tím, jak genetické analýzy hmyzu mohou doplnit naše znalosti o biodiverzitě, proč je důležitý výzkum rostlin nebo jak lze nanotechnologie a nanočástice využít pro různé aplikace. Výzkumníci jim předvedou mimo jiné fungování šumivých tablet s nanočásticemi železa, které dokážou z vody odstranit některé nebezpečné látky, nebo nový biosenzor, jenž umí ve vodě či v mléčných výrobcích okamžitě odhalit i velmi malé zbytky antibiotik, konkrétně ampicilinu.

Známé podcasty a besedy živě z Olomouce

Návštěvníci se budou moci zúčastnit živého natáčení podcastu Čelisti vysílaných na Českém rozhlase Radiu Wave s moderátory Alešem Stuchlým, Vítem Schmarcem a Šárkou Gmiterkovou. Umělá inteligence bude zase hlavním tématem panelové diskuze podcastu Studia N. Debatovat budou vědec Tomáš Mikolov a vědecký novinář Petr Koubský. Moderují Filip Titlbach a Vítek Svoboda.

Chybět nebude ani pořad Laboratoř Martiny Maškové z Českého rozhlasu Plus. Nejnovější vědecké studie přijdou představit ty nejpovolanější s expertízou v životním prostředí, ekologii a udržitelném rozvoji.

Ekonom Jan Bittner a influencer Petr Bittner představí návštěvníkům AFO svůj „jiný“ ekonomický podcast Škrty. Tentokrát se svým stručným slovníčkem notoricky používaných ekonomických pojmů, o kterých už dávno nikdo netuší, co vlastně znamenají. Cílem bude ukázat, kde všude se ekonomie ocitá v područí ideologie.

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) pořádá Univerzita Palackého od roku 1966. Patří tak mezi nejstarší české přehlídky v oblasti

kinematografie. Jeho hybnou organizační silou jsou především současní i bývalí studenti UP. Podle počtu akreditovaných diváků se jedná o jeden z nejnavštěvovanějších filmových festivalů v ČR. Soutěžní snímky se věnují důležitým milníkům vědeckého poznání a podporují kritické myšlení všech diváků.

Martina Vysloužilová