Výstava v Arcibiskupském paláci dá nahlédnout k restaurátorské práci

Zajímá vás, jak probíhá výběr předmětů k restaurování, restaurátorské průzkumy nebo samotné restaurování? Jak se v tomto procesu využívají moderní technologie, jako je například UV světlo a mikroskop?

Chcete vidět umění netradičním způsobem a seznámit se s materiály, které používá restaurátor při své práci? Pak je právě pro vás určena výstava „Vidět umění očima restaurátora – Restaurování v Arcibiskupském paláci“, která se ve čtvrtek 23. června 2022 v 18.00 otevírá v Arcibiskupském paláci a k vidění zde bude až do 3. září 2022.

Výstava „Vidět umění očima restaurátora – Restaurování v Arcibiskupském paláci“ poskytne možnost nahlédnout do restaurátorského procesu a nechat se unést nejen materiály a uměleckým řemeslem dávných dob, ale i moderní technologií. Návštěvníci se seznámí s několika předměty zakoupenými arcibiskupem Theodorem Kohnem, od jehož zvolení do úřadu letos uplyne 130 let. Vybrané předměty – černý intarzovaný stolek nesený mouřenínem, slonovinou intarzovaná skříň a obraz Panny Marie budou představeny v různém stavu: od restaurovaných až po ty, které na zákrok teprve čekají.

Výstava vás provede restaurátorským procesem a ukáže vám nejčastěji používané materiály, potřebné ke kvalitnímu restaurátorskému zásahu. Návštěvníci budou mít také možnost nahlédnout do vytvořeného UV boxu, kde uvidí luminiscenci různých historických povrchových úprav. Výstava bude navíc doplněna renesanční hudbou, která zněla v olomoucké katedrále v době episkopátu arcibiskupa Kohna.

V průběhu výstavy je plánováno i několik odborných přednášek s restaurátorem Zdeňkem Holým, který restauroval skříň, jež návštěvníci uvidí na výstavě. Termíny přednášek budou upřesněny na webu a Facebooku Arcibiskupského paláce. Otevírací doba: květen–září: pondělí – neděle, státní svátky 10.00–12.00, 13.00–17.00.

Jiří Gračka