Libavou čeká cvičení aktivních záloh, vypukne už ve čtvrtek

Ve čtvrtek 16. září odstartuje celorepublikové cvičení aktivní zálohy teritoriálních sil Hradba 2021, do kterého se zapojí více než 1000 záložníků krajských vojenských velitelství a na 300 profesionálních vojáků z útvarů Armády České republiky. Cvičení potrvá až do 22. září a probíhat bude pod velením Velitelství teritoria ve vojenských újezdech Hradiště, Libavá, Boletice, Březina, dále v prostorách 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec a ve schválených prostorách civilního sektoru.

„Cvičení Hradba 2021 prověří schopnosti všech velitelských stupňů teritoriálních jednotek při plnění úkolů v operacích k zajišťování obrany a vnitřní bezpečnosti České republiky,“ uvedl zástupce velitele Velitelství teritoria, plukovník Jaroslav Hrabec, který bude plnit funkci řídícího cvičení. Námět cvičení je zaměřen na současné bezpečnostní hrozby.

Vojáci aktivní zálohy budou zajišťovat střežení objektů krizové infrastruktury a podporu simulovaného průjezdu spojeneckých jednotek na našem území. Dále budou plnit úkoly v asistenčních činnostech s Policí České republiky při zajišťování vnitřní bezpečnosti ve společných hlídkách.

Cvičení Hradba se uskuteční již potřetí. Poprvé proběhlo v roce 2016, kdy se jednalo o nejdelší výcvik v historii aktivní zálohy. Před dvěma lety se jednalo početně o největší cvičení, povoláno bylo na 1400 záložníků ze 14 pěších rot krajských vojenských velitelství a strážní roty AZ vzdušných sil.

-red-